Video Foto Galeri Yazarlar
20.10.2018 - Cumartesi

Papa Francis, Arakanlı Müslümanlar için Misyonerlik Faaliyetleri Sürüyor

Okunma: 2882
ARAKAN 28 Kasım 2017 11:03
Videoyu Aç Papa Francis, Arakanlı Müslümanlar için Misyonerlik Faaliyetleri Sürüyor

Katolik dünyanın manevi lideri Papa Francis, Güney Asya ülkelerine düzenlediği ilk ziyareti kapsamında Myanmar’a gitti.

Myanmar, Hükumet güçleri ve Budist çetelerin geçtiğimiz üç ay boyunca Müslümanlara yönelik uyguladığı soykırımla uluslararası gündemdeydi.

Papa Francis’in Birleşmiş Milletler tarafından ‘etnik temizlik’ olarak adlandırılan olayların suçlusu Myanmar’ı ziyaret etmesi, 80 yaşındaki Rum Katolik Liderin Myanmar Hükumetine desteği olarak değerlendirildi.

Aralarında Bin Ladin gibi cihat yanlısı komutanların da bulunduğu çok sayıda Müslüman Lider, Hz. Muhammed’e hakaret karikatürlerinin de dahil olduğu İslama yönelik fikri ve askeri saldırıların arkasındaki ismin Papa olduğu görüşünde.

Daha önce toplu katliam ve tecavüzleri kınadığını belirten Papa Francis’in önümüzdeki günlerde Rohingyalı (Arakanlı) Müslüman Mültecilerle de görüşmesi bekleniyor.

Bangladeş’e göç etmek zorunda kalan 600.000 Rohingyalı (Arakanlı) Müslümanlara yönelik önemli ölçekteki misyonerlik faaliyetleri halen devam ediyor.

El Cezire Televizyonu, Başpiskoposun Papa Francis’e Myanmar Hükumetiyle görüşürken ‘Rohingya’ kelimesini kullanmaması yönünde tavsiyede bulunduğunu yazdı.

Rohingya kelimesi, Myanmar’ın en hassas terimlerinden biri olarak görülebilir.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder