Video Foto Galeri Yazarlar
20.7.2019 - Cumartesi

Papa Francis kabul etti: Rahibeler cinsel istismara uğruyor

Okunma: 702
GÜNDEM 6 Şubat 2019 21:48
Videoyu Aç Papa Francis kabul etti: Rahibeler cinsel istismara uğruyor

Çok sayıda rahibenin tacize uğradığını açıklamasının ardından Papa Francis, rahiplerin çok sayıda rahibeyi cinsel taciz edildiklerini ilk kez kamu önünde kabul etti.

KahveKitap

Katolik Kilisesi lideri Papa Francis, Katolik din adamlarının rahibelere cinsel tacizde bulunduğu iddialarını ilk kez kamu önünde kabul etti.

Papa Francis, Katolik kilisesi rahiplerinin ve piskoposların rahibelere cinsel tacizlerinin halen süregelen bir problem olduğunu kabul ederek, bunun önüne geçmek için daha çok tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinden uçakla Vatikan'a dönerken gazetecilerin sorularını cevaplayan Papa Francis, bazı rahibelerin cinsel köle olarak kullanıldığını itiraf etti.

Papa, "Daha çok şey yapmamız mı lazım. Evet. Bu konuda irade sahibi miyiz? Fakat biz halen yola girdik" dedi.

BENEDİCT, DİNİ AST ÜST DÜZENLEMESİNİ İLGA ETTİ

Papa Francis, Benedict'in 2005 yılında papa seçildiği zaman kadınların cinsel köle olmasının temelini oluşturan dini ast üst düzenlemesini ilga ettiğini, o zaman kardinal olan Ratzinger'in kadınların cinsel tacize uğradığı bu düzeni soruşturmak istediğini ancak engellendiğini söyledi.

#METOO KAMPANYASINA RAHİBELER DE KATILDI

ABD'de tacize uğrayan kadınların #MeToo (#BenDe) kampanyasına son zamanlarda rahibeler de katıldı. Kadınlar Kilise Dünyası dergisinde, rahibelerin hamile rahibeleri çocuklarını aldırmaya zorladığı ya da rahibelerin doğurduğu çocukları tanımayı reddettikleri belirtilmişti.

500 bin rahibenin üyesi bulunduğu Uluslararası Union Superios General Derneği, üyelerine taciz olaylarını haber verme çağrısı yapmıştı.

Papa Francis ise, İrlanda'da Knock'ta düzenlenen bir ayinde "Çocuk tacizi için Tanrı'nın affını diliyorum" demişti.

Kaynak : sputniknews tr

Haber var islah eder, haber var ifsad eder