Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

Paris'ten Sonra Atina'da da İran Elçiliğine Saldırı

Okunma: 466
İRAN 17 Eylül 2018 20:53
Videoyu Aç Paris'ten Sonra Atina'da da İran Elçiliğine Saldırı

Yunanistan'daki Rubicon grubu İran Kürtleri'ne destek için bu sabah Atina'daki İran Büyükeliçiliğine saldırı düzenledi.

Yunanistan'daki İran Büyükelçiliği'ne bir grup tarafından saldırı düzenlendi.

Emniyet güçleri bir grubun bu sabah Atina 'daki İran büyükelçiliğine saldırı düzenlediğini ve polisin Tahran' ın Kürt nüfusuna yönelik muamelesinden dolayı protesto gösterileri yapmak üzere camlara kırmızı boya fırlatıldığını söyledi.

Bir polis yetkilisi Agence France-Presse 'ye verdiği demeçte, "Saldırı Rubicon grubu tarafından üstlenildi" diyerek, tutuklamaların henüz yapılmadığını da sözlerine ekledi. Saldırının demir çubuklarla bekçi kulubesinin camlarının parçalanmasının ardından duvarlara kırmızı boya fırlatılarak yapıldığı belirtildi.

Saldırıyı üstlenen Rubicon grubunun üyesi olan 10 kişi tarafından gerçekleştirilen olayda kimsenin zarar görmediği belirtildi.

İnternet üzerinden yapılan açıklamada, Rubicon grubu saldırının İran Kürtleri ile dayanışma için yapıldığını açıkladı.

Rubicon grubu son yıllarda büyükelçilikler, şirketler ve kamu binalarını hedef alan, hasarlara neden olan ancak yaralanmalara yol açmayan bir dizi benzer saldırı gerçekleştirdi.

Ağustos ayında, grubun üyeleri Viyana'nın iş gününü uzatmaya yönelik planlarını protesto eden Avusturya büyükelçiliğine girdi.

İki gün önce de Paris'te saldırı yapılmıştı

Fransa'nın başkenti Paris'teki İran Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyen bir grup eylemci 15 Eylül tarihinde büyükelçilik binasına saldırmıştı.

İran devlet televizyonu söz konusu saldırıyı, "Paris'teki büyükelçilik önünde toplanan ayrılıkçı terör örgütü Komele (Kürdistan Devrimci ve Emekçi Topluluk Partisi) üyesi 15 kişilik bir grup dün akşam elçilik binasına saldırdı" ifadeleriyle duyurmuştu.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder