Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Pence: Elçiliği 2019 sonuna kadar Kudüs'e taşıyacağız

Okunma: 998
FİLİSTİN 23 Ocak 2018 09:40
Videoyu Aç Pence: Elçiliği 2019 sonuna kadar Kudüs'e taşıyacağız

İsrail meclisi Knesset'te konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, büyükelçiliklerini 2019'un sonuna kadar Kudüs'e taşıyacaklarını açıkladı.

NisaButikAdana

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararının mimarlarından biri olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrailli milletvekillerine hitabında, ABD'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma işlemini 2019 sonuna dek gerçekleştireceğini duyurdu. 

​'İSRAİL BARIŞ İSTİYOR, FİLİSTİN MASAYA GELSİN'

Kudüs kararıyla tarihe gömülmüş gözüken barış görüşmeleri için yeniden başlaması çağrısı yapan Pence ''Artık öğrenildi ki, İsrailliler barış istiyor. İsrail halkı bunun bedelini çok iyi biliyor'' dedi. Filistin liderliğine 'barış masasına dönmesi gereken taraf' olarak hitap etti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun baş hedefi olan İran ve yok etmek istediği nükleer anlaşmaya da değinen ABD Başkan Yardımcısı, 'felaket' diye söz ettiği anlaşmaya bundan sonra Trump yönetiminin onay vermeyeceğini belirtti. ''Benden tüm İsraillilere olanca ciddiyetiyle bir söz: İran'ın nükleer silah edinmesine ABD asla izin vermeyecek''diyen Pence ''İran'ın nükleer programı ve balistik füze programına etkili ve kalıcı kısıtlamalar getirmekte kararlıyız'' diye ekledi.

NETANYAHU'DAN PENCE ÖVGÜ

Pence'den önce kürsüye gelen Netanyahu da Trump'ın Kudüs kararının Siyonizm tarihinin en önemli, en belirleyici anlarından biri olduğunu söyledi. Pence'i de ''Sizin kadar Yahudi halkına bağlı başka bir ABD Başkan Yardımcısı olmadı'' diye övdü.

 

Kaynak : time turk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana