Video Foto Galeri Yazarlar
22.3.2019 - Cuma

Pentagon: İlk dalga saldırı sona erdi

Okunma: 1595
SURİYE 14 Nisan 2018 11:28
Videoyu Aç Pentagon: İlk dalga saldırı sona erdi

ABD Savunma Bakanlığı 'Esed'in geçen yıl ders almadığını ve kimyasal saldırı yaptığı gerekçesiyle silah depolarına saldırı yaptıklarını' açıkladı. ABD'nin saldırılarının detayları hava aydınlanınca ortaya çıkarken saldırıların 2017 yılındaki gibi göstermelik olduğu anlaşılıyor.

ABD Genelkurmay Başkanı, Suriye'de vurulan hedeflerin Şam'da bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus'ta kimyasal silah depoları olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı Mattis, saldırının sadece Esed rejimine yönelik olduğunu, yabancıların etkilenmemesi için azami dikkat gösterildiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD'nin müttefikleri ile görüşmeye devam ettiğini ancak şu anda ek saldırı yapma planlarının olmadığını söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye rejimine karşı yürütülen ilk dalga saldırının sona erdiğini açıkladı.Pentagon adına yapılan açıklamada Esed rejiminin bir yıl önce alması gereken dersi almadığı ifade edildi. Uluslararası toplumun kimyasal silah kullanılmasına karşı olduğunun gösterilmesi için operasyon yapıldığı dile getirildi. 

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine başlattığı saldırılarda Suriye'nin başkenti Şam'daki askeri noktalar hedef alınıyor.

Şam'daki yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın duyurduğu saldırıda ilk etapta Şam'daki Dumeyr Havaalanı ile Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Bilimsel Araştırmalar Merkezi ve Kasyun Dağı'nda bulunan askeri birlikler hedef alındı.

Şam merkez ve çevresinde şiddetli patlamalar meydana geldi.

Beşşar Esed rejimi medyası, hava savunma birliklerinin saldırılara karşılık vererek bazı füzeleri havada imha ettiklerini ileri sürdü.

Günün aydınlanmasıyla beraber saldırıların detayı ortaya çıkarken, şuana kadar saldırılarda zarar gören herangi bir bina yada askeri üs resmi Esed Rejimi tarafından paylaşılmadı. ABD 2017 yılında da Suriye rejimine saldırı da bulunmuş sonrasında üs'lerin boş olduğu ve Rejim uçaklarının angarlarda olduğunun resimleri yayınlanmıştı.

Kaynak : Ajanslar

Haber var islah eder, haber var ifsad eder