Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2019 - Perşembe

Pentagon, Mart Ayı Boyunca, Afganistan'da 399 Hava Saldırısı Yaptı

Okunma: 2144
ÖZEL HABER 29 Nisan 2018 00:20
Videoyu Aç Pentagon, Mart Ayı Boyunca, Afganistan'da 399 Hava Saldırısı Yaptı

Pentagon, Mart ayı boyunca, Afganistan'da aynı ay içinde hem Irak'ta hem de Suriye'de meydana gelen bombalamalardan çok daha büyük bir rakam olan 399 hava saldırısı gerçekleştirdiklerini büyük bir gururla kabul etti.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Taliban haber kaynaklarının aktarıp tercüme ettiğimiz ve ISLAHHABER'in derlediği habere göre; Pentagon, Mart ayı boyunca, Afganistan'da aynı ay içinde hem Irak'ta hem de Suriye'de meydana gelen bombalamalardan çok daha büyük bir rakam olan 399 hava saldırısı gerçekleştirdiklerini büyük bir gururla kabul etti. Düşman bombardımanları millet için büyük kayıplarla sonuçlandı. Ağır kayıpların gerçekleştiği yaşam alanları; camiler, medreseler, okullar ve klinikler de işgalciler ve Kabil yönetimi için meşru hedefler haline gelmiştir.

İstilacılar ve Kabil rejiminin saldırıları sonucunda hayati, maddi kayıplar ve evlerin yıkımı, Kabil yönetiminin görevlilerinin gurur duyduğu gerçeklerdir. En büyük uluslararası terörist olan Trump, silahlı kişilerin sivillerin zayiatlarını hiçe saymalarını emretti ve bunun yerine kadınları, çocukları hedefleyip tek bir Mücahit'i ortadan kaldırmaya çalışırken yuvaları yıktı.

Mart ayındaki düşman saldırılarından kaynaklanan birkaç sivil zayiat örneği şöyledir: 

5 Mart'ın başlamasıyla birlikte Kandahar ili Maiwand ilçesi Band-e Taimoor bölgesindeki işgalciler ve iç kuvvetler, bir baskında altı sivili şehit etti ve 30 kişiyi gözaltına aldı,

6 Mart'ta, Paktika ilinin Naka ilçesinde yabancı ve iç kuvvetler, 3 sağlık merkezini imha ettiler ve 100 dükkanı yağmaladılar. Bölgenin aşiret liderleri, medyaya, yabancı ve iç kuvvetlerin Sipahi ve Dr. Zakim klinikleri de dahil olmak üzere klinikleri yıktığını doğrularken, kliniklerin üç doktorunun da gözaltına alındığını doğruladı.

Aynı tarihte Kandahar iliinin Şah Wali Kot ilçesine bağlı Kajur bölgesine baskın düzenlediler ve dört sivil şehit ettiler ve 10 kişiyi gözaltına aldılar. Yerel halka göre, düşman kuvvetleri de bir Karez'i (yer altı su geçişi) yok etti ve ciddi maddi kayıplara neden oldu.

Saldırıların ardından, 11 Mart'ta Balkh ilinin Shar Shorak bölgesinde yerel polis tarafından bir öğretmen (Daad Mohammad) şehit edildi. Kunduz vilayetinde elektrik hatlarını tamir etmek için çalışan bir elektrik mühendisi öldürüldü.

16 Mart'ta işgalciler, Nangarhar ilinin Chaparhar ilçesinin Mano, Gratak ve Mandar Khel bölgelerinde 9 sivili öldürdü ve yaraladı. Olayla ilgili olarak, yerel halk,  Celalabad otoyolunu trafiğe kapattı ve katiller hakkında kovuşturma ve yargılama yapılmasını talep etti.

Düşmanın barbarlığının bir sonraki örneği 17 Mart'ta, yabancı ve iç kuvvetlerin, Nangarhar ili Khogyani ilçesinin Tatang bölgesinde, bir medreseye baskında bir öğretmeni ve 5 Kur'an hafızını taciz ettiler. Bölgede düzenledikleri baskında insanların evlerinden değerli eşyalarını da gasp ettiler.

25 Mart'ta, Farah ili Khak-e Safed ilçesine bağlı Mahali Han bölgesinde işgalciler ve iç kuvvetler tarafından yapılan bir baskında dört sivil şehit edilmiş ve yaralananlar ve yirmi beş sivil kaçırılmıştır.

27 Mart'ta Wardak ili, Sayed Abad ilçesinde Tangi Dara'nın Amir Şah bölgesinde, baskınlara devam eden iç kuvvetler ve işgalciler, 4 sivili öldürdü ve 5 kişiyi gözaltına aldı.

29 Mart'ta Kandahar vilayetinin Maiwand ilçesine bağlı Sra Bağhal bölgesinde, işgalcilerle birlikte iç kuvvetler, 22 sivili öldürdüler ve  operasyonlar sırasında pek çok kişiyi yaraladılar. Aynı zamanda insanlara zarar vererek, bir tıbbi mağaza (eczane), sivil mülklere ve taşıtları yakarak büyük zarar verdiler.

İslami Emirliği, düşman saldırılarından korkmaz, düşman tehditlerine de odaklanmaz. Mücahitler her zaman ezilen ulusları için intikam aldılar ve gelecekte intikam arayışına devam edecekler. İnsanlarının hakları için çaba gösterecekler ve dinleri ve vatanları için süregelen kutsal mücadeleye devam etmeyi taahhüt ettiler.

Mücahidler, Yüce Allah'ın yardımıyla ve cesur uluslarını destekleyerek, işgalcilerin tam yenilgisine kadar Cihad'a devam edecekler. Allah'ın izniyle

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder