Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

Peşmerge Komutanlığı; Bu Bir Savaş İlanıdır!

Okunma: 5747
IRAK 16 Ekim 2017 15:12
Videoyu Aç Peşmerge Komutanlığı; Bu Bir Savaş İlanıdır!

Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kerkük’e yönelik saldırının, Kürdistan halkına yönelik açık bir savaş ilanı olduğu bildirildi.

Peşmerge Güçleri Genel Komutanlığı’ndan iç ve dış kamuoyuna yönelik yapılan yazılı açıklamada, “İkbalpur  komutasındaki İran Pasdaran Ordusu’na bağlı Haşdi Şabi güçleri, Iraklı güçlerin yardımıyla Kerkük ve çevresine yönelik geniş çaplı bir saldırı başlatmıştır. Bu saldırı, Kürdistan halkına karşı açık bir savaş ilanıdır” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Irak hükümeti, Haşdi Şabi ve Pasdaran Ordusu’nun Kudüs Karargahı tarafından yapılan saldırı, özgürlük talebinde bulunan Kürdistan halkından ve mertçe tavır gösteren kahraman Kerkük halkından intikam almaktır.

Maalesef Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) bazı yetkilileri de Kürdistan halkına yönelik bu planın destekçisi olmuş, YNK bayrağı altında Kürdistan için canlarını feda eden Kürdistan’a ve ölülere tarihi ve büyük bir ihanet etmişlerdir. Bu birkaç yetkili, bazı hassas bölgeleri çatışmadan, Haşdi Şabi ve İran Pasdaran Ordusuna teslim ederek Kosret Resul’ü yalnız bırakmışlardır.

Bütün taraflara, bu saldırının, Haşdi Şabi ve Iraklı güçlerin ABD yapımı Abrams tankları, zırhlıları ve silahları ile koalisyonun verdiği silahlarla yaptığını duyuruyoruz. Bir süredir, IŞİD’e karşı savaş adı altında Irak ordusu ve Haşdi Şabi’ye verilen bu ABD yapımı silahlar, Peşmerge'nin ihtiyaç duymasına rağmen, IŞİD’le savaşta, terörle mücadelede kendilerine verilmemiştir.

Kürdistan halkı, bazı kirli yetkililerle Irak hükümeti ve Pasdaran Ordusu’nun varlığına rağmen, Kürdistan Peşmerge Güçleri’nin yüksek moralle tüm bölgelerde kahramanca savunma yapacağından emin olsun. Kürdistan halkının iradesinin planlarla başarıya ulaşmasının mümkün olmayacağını vurguluyor, Kürdistan halkının düşmanlarının başarıya ulaşmayacağını belirtiyoruz.

Halkın ve ülkenin tüm gerçek Peşmergeleri'nden ve direnişçi toplumdan, saldırının kırılması için ellerinden gelen direnişi göstermelerini istiyoruz. Kürdistan halkına savaş dayatmanın birinci dereceden sorumlusu Abadi hükümetidir ve bu zulmün bedelini ağır şekilde ödeyecektir.”

Abadi anlaşmanın ipucunu dün verdi

YNK, İran ve Irak arasında gerçekleşen ve YNK'li Peşmergelerin bir kısmının kontrolünde bulunan anlaşma ile ilgili dünkü açıklamasında, "bazı Peşmerge güçleriyle işbirliği içerisinde bu hareketi gerçekleştiriyoruz" sözleriyle Abadi de açık bir şekilde dile getirmişti.

Peşmerge Bakanlığı soruşturma başlattı

Bu arada Peşmerge Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada, Kerkük'te karargahlarını terkeden Peşmergeler'e yönelik soruşturma başlattığı dile getirildi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder