Video Foto Galeri Yazarlar
25.4.2019 - Perşembe

Petrol Üretimine Bir Milyon Varillik Kısıtlama

Okunma: 461
DÜNYA 13 Kasım 2018 07:08
Videoyu Aç Petrol Üretimine Bir Milyon Varillik Kısıtlama

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el Falih, petrol fiyatlarındaki düşüşün önüne geçilmesi için dünya genelinde günlük üretiminin 1 milyon varil azaltılması çağrısı yaptı.

Falih, dünya petrol üretimiyle ilgili muhtemel bir resmi kararın Aralık ayı başında Viyana’da yapılacak olan ve OPEC ülkeleri ile OPEC dışından ülkeleri bir araya getiren zirvede alınacağını söyledi. Petrol üreticilerinin o zamana kadar piyasayı değerlendireceğini söyleyen Falih, “Ancak günlük bir milyon varil kısmamız gerekiyorsa bu yapılacaktır” dedi.

Suudi Arabistan’ın da dahil olduğu 15 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) tek başına dünya genelindeki üretimin üçte birinden fazlasını karşılıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)

Petrol ihraç eden ülkeler örgütü, İngilizce adı ile Organization of Petroleum Exporting Countries denmekte ve kısaca OPEC olarak bilinmektedir. 1960 yılında kurulan bu örgüt aslında tamamen petrol kartelleri olmamakla beraber tamamen siyasal ve ekonomik olarak kullanmakta ve dünyaya planlı bir şekilde anlaşmalar yaparak petrol ihraç etmektedirler. Stratejik tarzında hiçbir art niyet olmadan kurulan bu grup tamamen ihraç ve ekonomi için kurulmuştur.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder