Video Foto Galeri Yazarlar
18.3.2018 - Pazar

PKK, Suriye'de "Kuvvet-i Suvvar" tümeni kurdu

Okunma: 2323
SURİYE 17 Ağustos 2017 16:46
Videoyu Aç PKK, Suriye'de "Kuvvet-i Suvvar" tümeni kurdu

ABD'nin, silah, cephane, lojistik ve eğitim desteği verdiği PKK, Fırat Bölgesi’ne saldırması için "Kuvvet-i Suvvar adında yeni bir örgüt kurdu.

PKK-PYD’ye bağlı militanlar tarafından 14 Ağustos 2017 tarihinde Tel Rıfat bölgesinde ilan edilen Kuvvet-i Suvvar tümeni, hedeflerinin TSK-ÖSO ittifakı olduğunu açıkladı.

El Bab, Münbiç, Azez ve Cerablus bölgelerinde TSK’ya bağlı mevzilere saldıracakları tehdidinde bulunan terör tümeninin sözcüsü, binlerce militan ile Fırat Kalkanı’nın TSK ve ÖSO’dan temizlenerek, PKK bölgelerine katılacağını ileri sürdü.

Yeni Şafak'ın haberine göre, ABD himayesinde yapılan toplantılar sonrası çizilen korsan haritada Fırat Kalkanı bölgesi Sahba olarak isimlendirildi. TSK’ya karşı savaş ilanı yapan grup bu bölgede toplandı. Yüzlerce teröristin katıldığı tümen ilanı, ABD’nin M-16 silahları ve IŞİD bahanesi ile PYD’ye gönderilen zırhlı araçlar eşliğinde gerçekleşti.

Tel Rıfat bölgesinde yüzlerce militanın katıldığı savaş ilanına paralel bir açıklama da Münbiç bölgesinde bulunan sözde terör örgütü komutanı Cemal ebu Cuma’dan geldi. Örgütün askeri komutanı Cemal Ebu Cuma, El Bab’a saldırı hazırlıklarının son aşamaya geldiğini ve bölgeyi TSK ve ÖSO’dan kurtaracaklarını söyledi.

Kuruluş amacını TSK ve ÖSO ile savaşmak olarak açıklayan Kuvvet-i Suvvar, 2016 yılından itibaren ABD’nin bölge projeksiyonu çerçevesinde tabela değiştirerek terör faaliyeti yürüten PKK’nın son oyunu olarak değerlendiriliyor. Afrin, Tel Rıfat hattında kurulan terör tümeni içerisinde farklı ülkelerden gelen yabancı savaşçılar da yer alıyor.Tümen komutanlığına ise Kamışlı, Ayn-el Arab ve Afrin de 4 yılı aşkın süredir savaşan tecrübeli PYD militanı getirildi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder