Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

Polonya, ABD’den Kalıcı Askeri Üs Kurmasını İstedi

Okunma: 795
DÜNYA 19 Eylül 2018 11:27
Videoyu Aç Polonya, ABD’den Kalıcı Askeri Üs Kurmasını İstedi

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, Polonya’nın olası bir Rus saldırısından endişe duyduğunu vurgulayarak, Varşova’da daimi bir ABD askeri varlığının bulunmasına yönelik teklifi değerlendirdiklerini belirtti.

Trump’ın ismi verilecek

Kalıcı bir Amerikan üssü inşa edilmesi hususunda Trump’a çağrıda bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, düzenlediği basın toplantısında, Moskova’dan gelebilecek olası bir saldırıya karşı inşa edilecek üsse “Fort Trump” isminin verileceğini söyledi.

Polonya 2 milyar dolar önerdi

Polonya’da kalıcı bir ABD üssü kurulması konusunda ise henüz kararın verilmediğini vurgulayan Trump, Polonya’nın bu üs için kendilerine 2 milyar dolar önerdiğini kaydetti.

Maliyeti yüksek

ABD şu anda Polonya’ya düzenli olarak asker gönderiyor. Ancak birliklerin sürekli olarak bölgede konuşlandırılması oldukça maliyetli. Çünkü aileler için konutlar, okullar ve hastaneler yapılması gerekecek.

Rusya gelişmelerden endişeli

Rusya, Mayıs ayında Polonya’nın talebi ile ilgili endişelerini dile getirirken, NATO’nun Rusya’nın sınırlarına doğru genişlemesinin Avrupa’daki istikrarı zayıflattığını açıkladı.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder