Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

Pompeo: İran ile ön şartsız müzakereye hazırız

İRAN 24 Haziran 2019 11:22
Videoyu Aç Pompeo: İran ile ön şartsız müzakereye hazırız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ile ön şartsız müzakereye hazır olduklarını söyledi.

ABD’nin bölgedeki gerilimin düşürülmesi amacıyla uluslararası topluma Tahran’a baskı uygulama çağrısı yaptığı bir süreçte, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ile ön şartsız müzakereye hazır olduklarını söyledi.

Pompeo, ayrıca İran krizini görüşmek için bugün, Suudi Arabistan ve BAE’yi ziyaret edeceğini açıkladı.


Pompeo: İran ile ön şartsız müzakereye hazırız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün, Cidde’ye hareket etmeden önce basına yaptığı açıklamada, “Stratejik olarak herkesin aynı çizgide kaldığından nasıl emin olacağımızı ve aynı şekilde küresel bir ittifakın nasıl kurulacağı hakkında konuşacağız. Biz, İran ile ön şartsız müzakereye hazırız. Onlar, bizi nerede bulacaklarını biliyorlar (…) Bizimle iletişim kurmaya hazır oldukları an görüşmelere başlayabileceğimize inanıyorum” dedi.

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook ise Kuveyt’te yaptığı açıklamada, uluslararası topluma gerilimin düşürülmesi için İran’ı ikna etme çağrısında bulundu.

Kuveytli üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmeler sonrası basına konuşan Hook, “Biz, bütün ülkelere, İran’ı gerilimi düşürmesi ve diplomasiye diplomasi ile karşılık vermesine teşvik etmeleri için diplomatik çabalarını kullanmalarına destek veriyoruz” dedi.

ABD’nin İran’a karşı askeri bir çatışma seçeneğiyle ilgilenmediğini söyleyen Hook, “Bölgedeki kuvvetlerimizin durumunu tamamen savunma amaçlı nedenlerle güçlendirdik” diye konuştu.

Öte yandan Reuters'a konuşan İranlı kaynaklar, Trump'ın Tahran'ı Umman üzerinden uyardığını, savaşın yaklaştığını, fakat kendisinin bu savaşı istemediğini, görüşme talep ettiğini iddia etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, söz konusu iddiayı dünkü açıklamasında yalanladı.


Trump, NBC kanalına verdiği demeçte, o iddiayla ilgili şunları kaydetti;

“Ben böyle bir mesaj göndermedim. Bence İran pazarlık etmek ve anlaşmak istiyor. Ben nükleer silah konusunda anlaşma yapmam, böyle bir silahları olmayacak. İçinde bulundukları durumdan memnun değiller, ekonomileri yıkılmış durumda.”

Ayrıca Trump’ın İran’a yönelik yeni yaptırım kararı alması sonrası İranlı General Gulam Ali Raşid bölgedeki olası bir çatışmanın kontrolden çıkarak ABD askerlerinin hayatlarını tehlikeye atabileceği uyarısında bulundu.

Gulam, “Bölgede bir çatışma çıkarsa bunun boyutunu, kapsamını ve ne kadar süreceğini kimse öngöremez. Böylesi bir çatışma kontrol dışı şekilde yayılacaktır. ABD, bölgedeki askerlerinin can güvenliği için sorumlu davranmalı” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesi, Washington-Tahran hattında gerginliğin tırmanmasına neden olmuştu.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM