Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Pompeo'dan güvenli bölge açıklaması

Okunma: 11723
SURİYE 31 Mayıs 2019 15:24
Videoyu Aç Pompeo'dan güvenli bölge açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor" dedi.

KahveKitap
Resmi ziyaret kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Pompeo, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı  düzenledi.

Pompeo, ABD’nin Suriye'de siyasi çözüm için Birleşmiş Milletler’in çabalarını desteklemeye ve şiddet riskini azaltma çabalarına devam edeceğini vurgulayarak, "Fırat Nehri'nin batısındaki Menbiç'te Türklerle beraber çıkardığımız işi gördünüz" dedi.

GÜVENLİ BÖLGE TÜRKİYE İLE PKK ARASINDAKİ GERGİNLİKLERİ ÖNLEMEYİ HEDEFLİYOR

Bir gazetecinin, ABD’nin  Suriye'nin kuzeyinde bir 'tampon bölge' oluşturmayı planladığı ve bunun için müttefiklerinden askeri destek istediği haberlerini hatırlatması üzerine Pompeo, "(Menbiç’te Türk ve ABD askerlerinin ortak devriyesi) Buna ek olarak bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Buna ister tampon bölge deyin ister başka bir şey olarak adlandırın. Türkiye’ye terörist saldırı riskini azaltmak için Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor" ifadelerini kullandı.

Pompeo, planlanan güvenli bölgenin Türkiye ile bölgedeki ABD destekli gruplar arasındaki gerginlikleri önlemeyi de hedeflediğini belirtti.

5G AĞLARA GÜVENMEZSEK VERİLERİ TUTARIZ

Pompeo, Çinli telekom şirketi Huawei ürünlerinin Almanya’nın yeni nesil 5G mobil ağında kullanılması konusunda, Washington’un Berlin’in kullandığı mobil ağlara güvenmediği takdirde ABD’nin, vatandaşlarının ve ülkenin ulusal güvenlikle ilgili verileri tutmak zorunda kalabileceğini dile getirdi.

ABD’li bakan, Huawei ürünlerinin oluşturabileceği riskler konusunda uyarılara devam edeceklerini belirterek,  “Onlar kendi egemen kararlarını alacaklar ama biz riskler hakkında onlarla açıkça konuşacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : sputnik

Haber var islah eder, haber var ifsad eder