Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

Putin, Hizb-ut Tahrir’e Karşı Operasyonlarını Sürdürüyor

Okunma: 4167
GÜNDEM 21 Ekim 2015 11:21
Videoyu Aç Putin, Hizb-ut Tahrir’e Karşı Operasyonlarını Sürdürüyor

Geçtiğimiz aylarda Hizb-ut Tahrir’i bitirmek için bir araya gelen Şanghay işbirliği örgütü hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Şanghay işbirliği örgütünün önde gelen üyesi Rusya, İslami siyasi parti olan Hizb-ut Tahrir’e yönelik büyük çaplı bir operasyon düzenledi.

KahveKitap

Rusya İçişleri Bakanlığı, Moskova’da uluslararası siyasi parti Hizb-ut Tahrir hücresinin yok edildiğini açıkladı. Düzenlenen baskınlarda yaklaşık 100 kişinin gözaltına alındığı, aralarında hücre liderleri dahil 20 kişinin tutuklandığı belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Moskova İdaresi ile işbirliğinde, fikri ve siyasi mücadele eden hareketin yasadışı faaliyetlerini ve etkili İslami çalışmalarını tespit etmek ve önlemek için geniş çaplı operasyon düzenledi.

Konuyla ilgili bilgi veren Rusya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yelena Alekseyeva, Moskova’da uluslararası parti Hizb-ut Tahrir’in gizli hücresinin faaliyet gösterdiğine dair ihbar aldıklarını söyledi.

97 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Alekseyeva, “Söz konusu radikal topluluğun üyeleri, Müslüman vatandaşlar arasında saflarına katılacak yeni yandaşlar arıyor, yasak dini kitapları yayıyordu” dedi.Hizb-ut Tahrir üyelerinin yaşadığı 24 adrese baskın düzenlendiği, arama sırasında çok sayıda banka kartına, radikal görüşleri yansıtan yazılara ve Rusya’da anayasal düzenin değişimi ile küresel halifeliğin propagandasını yapan diğer yasak kitaplara el konulduğu ifade edildi.

Operasyonda 97 kişinin gözaltına alındığını, aralarında hücre liderleri dahil 20 kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığını belirten Alekseyeva, tutuklanan kişilere verilecek cezanın en kısa zamanda belli olacağını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak : ummethaberajansi.com

Haber var islah eder, haber var ifsad eder