Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Putin, yanan denizaltının nükleer enerji ile çalıştığını açıkladı

Okunma: 323
DÜNYA 4 Temmuz 2019 23:35
Videoyu Aç Putin, yanan denizaltının nükleer enerji ile çalıştığını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün yaptığı açıklamada, 3 gün önce çıkan yangın sonucu 14 denizcinin öldüğü denizaltının nükleer enerji ile çalıştığını söyledi. Ayrıca Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun nükleer reaktörün tamamen izole halde olduğunu söylediğini belirtti.

KahveKitap
Rus yetkililer,  Savunma Bakanlığı’nı 14 kişinin öldüğü olayın tüm ayrıntılarını gizlemeye çalışmakla suçladı. Moskova'nın olayla ilgili ayrıntıları açıklamadaki yavaşlığı, akıllara, Sovyetler Birliği'nin 1986'da Çernobil nükleer felaketi ve 2000 yılındaki 118 kişinin öldüğü Kursk nükleer denizaltısı konusundaki tutumunu getirdi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü meydana gelen denizaltı olayının ayrıntılarını ‘gizli’ olarak değerlendiren Rusya, bugüne kadar denizaltında nükleer reaktör olup olmadığı konusunda resmi bir açıklama yapmamıştı. Komşu Norveç'in denizaltının nükleer reaktöre sahip olmadığı konusundaki yoğun araştırmalarına karşın, bu konudaki resmi açıklama da yeni yapıldı.

Putin, Kremlin’de Savunma Bakanı Sergey Soygu ile yaptığı görüşmede, denizaltının nükleer reaktörün durumu hakkında bilgi aldı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Şoygu, gemideki nükleer reaktörün tamamen izole edildiğini, ekiplerin reaktörü korumak için gerekli tüm önlemleri aldığını ifade etti.

Şoygu, denizaltıdaki yangının, yakıt hücresinde başlayıp, yayıldığını söyledi. Ayrıca denizaltının tamir edilebileceğine işarette bulundu.

Norveçli yetkililerin denizaltının nükleer enerjili olduğunu öğrenip öğrenemediklerine dair bir soruya cevaben, Norveç Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Kurumu Başkanı Per Strand, Reuters'a, “Rusya, bu konuda bizimle resmi bir temasa geçmedi. Zor koşullar altında durumun kontrolünü hızlı bir şekilde aldıklarının farkındayız. Bize bildirimde bulunma zorunluluğunu gerektiren hiçbir nükleer kaza olmadığını anladık. Ancak yine de, böyle şeylerden haberdar edilmeyi tercih ederdik” dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder