Video Foto Galeri Yazarlar
23.1.2019 - Çarşamba

PYD, 1.5 milyon kişiyi evinden çıkardı

Okunma: 1585
SURİYE 19 Aralık 2017 09:34
Videoyu Aç PYD, 1.5 milyon kişiyi evinden çıkardı

ABD destekli PKK güçleri ve Suriye uzantısı PYD/YOG, şimdiye kadar Türkmen ve Araplara ait tam 167 köy ile kasabayı boşalttı. Toplamda 1.5 milyon insanı yerinden ettiği biliniyor.

NisaButikAdana

Yeni Şafak'tan Yılmaz Bilgen'in haberine göre Akdeniz'e ulaşacak bir koridor açmak isteyen ABD destekli PKK güçleri PYD/YPG, şimdiye kadar Türkmen ve Araplara ait tam 167 köy ile kasabayı boşalttı. İnsansızlaştırılan beldelerden zorla sürülen insan sayısı ise 1 milyon 400 bini aştı...

1.5 MİLYON BİNİ KİŞİ SÜRÜLDÜ

PKK için boşaltılan köy ve kasaba sıralamasında Haseke ili ilk sırada yer alıyor. Nüfusu Arap ve Türkmenlerden oluşan 167 yerleşim biriminin boşaltılmasında Rakka, Deyrizor ve Lazkiye- Türkmendağı bulunuyor.

Boşaltılan köy ve kasabalardan bazıları şunlar:

Molla Barho, Nustel, Ümmül Baramiyl, Süluk, Kuneytra, Huveyra Kebiyr, Tel Burak, Tel Hamis, Tel Tamir, El Kahtaniye, Resul Ayn, El Hüseyniye, El Hol El Hisan, Salihiyye, Suveyda Cezira, El Cireydi, Rabia, Nebi Yunus, Kinsibbe, Göydağı, Nisibin, Hasse, Şeran, Gımam, Saray.

 

70'İ TÜRKMENLERE AİT

Habere göre örgütün 2013 yılında başlattığı yağma ve işgallere maruz kalan yerleşim birimlerinden 70'i Türkmenlere ait. Rakka, Halep'in kuzeyi ve Lazkiye bölgelerinde aralarında 20 bin nüfuslu kasabalarında yer aldığı bir çok belde PKK-PYD ve müttefiki Mukaveme-i Suriye tarafından işgal altında tutuluyor.

Türkmendağı 2. Sahil Tümeni Eski Komutanı Albay Ahmet Arnavut, ABD - PKK ortak projesi için Lazkiye kırsalında 51 Türkmen beldesinin işgale uğradığını, yüzlerce ev ve işyerinin önce yağmalandığını sonra da yıkıldığını belirtti.

ABD SUÇ ORTAĞI

Irak sınırında yer alan Deyrizor'da yaşananları anlatan Albay Feyz el Esmer, “ABD havadan onlarca beldemizi harabeye çevirdi sonra boş yerlere PKK girdi” diye konuştu. Feyz el Esmer, evleri yıkılan ve Fırat'ın doğusunda kamplara sığınan 300'den fazla ailenin bölgeden sürüldüğünü sonra da PKK'nın, bu ailelerin arazilerine el koyduğu belirtti. Feyz el Esmer, bu insanlığa karşı işlenen suça ABD'nin bilerek ve isteyerek ortak olduğunusöyledi.

PKK GASP ETTİ

Tel Abyad Türkmenlerinden Ekrem Dede, Rakka, Haseke ve Deyrizor bölgelerinde ikamet eden Türkmen ve Arapların sistematik bir proje ile yurtlarından çıkarılarak oradaki varlıklarının silindiğini söyledi. Ekrem Dede, Tel Abyad, Cerablus ve Münbiç'te 15 Türkmen beldesinin tamamen tahrip edilerek PKK tarafından gasp edildiğini kaydetti.

EN ÖLÜMCÜL SAVAŞ ALANI

ABD-PKK eliyle gerçekleştirilen tehcir ve yıkım faaliyetleri Birleşmiş Milletler (BM) denetimli raporlarla kayıt altına alındı. 2013, 2015, 2016 ve 2017 yılında hazırlanan raporlarda boşaltılan yerleşim birimleri ve yapılan insan hakkı ihlalleri ayrıntılı olarak anlatıldı.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma KomisyonuBaşkanı Paulo Pinheiro, “Suriye gözlerimizin önünde parçalara ayrılıyor. Bir ulus, dünyanın en kaotik ve en ölümcül savaş alanı içinde” tespitinde bulundu ve “YPG, Suriye'deki bazı bölgeleri yağmaladı ve tahrip etti” dedi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana