Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

PYD, Afrin'i teslim etmek için Esed'e 7 şart sundu

Okunma: 4147
SURİYE 3 Şubat 2018 17:36
Videoyu Aç PYD, Afrin'i teslim etmek için Esed'e 7 şart sundu

Esed rejimi istihbaratı Muhaberat ile sıkı ilişkileri olduğu bilinen PYD'nin Afrin'i Esed yönetimine bırakmak için istihbarat ile 9 kez doğrudan, 1 kez de bölgedeki Arap aşiretleri aracılığıyla görüştüğü ortaya çıktı. 'Merkeze bağlı güçlendirilmiş yerel yönetim modeli' talep eden örgüt 7 şart sundu.

NisaButikAdana

HaberTürk'ün haberine göre; Suriye rejiminin hiçbir şartı kabul etmediği, tam tersine örgütün sıkışmışlığını fırsata çevirerek Deyrizor ile Rakka'yı da Afrin ile birlikte devretmesini istediği öğrenildi. PYD-YPG'nin ise Deyrizor ile Rakka kentleri hususunda “kendi başına karar veremeyeceğini” ilettiği ileri sürüldü.

AŞİRETLERLE DİYALOG

Yetkililer, PYD-YPG'nin bölgeyi Kuzey Kore gibi kapalı bir hale dönüştürerek kontrol altında tutmaya çalıştığını ifade etti. Buna karşılık, istihbarat birimlerinin, bölgedeki önemli 28 aşiret liderinden 5'i ile temasa geçtiği, 12 Şubat'a kadar 15 aşiret lideri ve 21 kanaat önderi ile yerel istihbarat personeli aracılığıyla veya GSM hatları üzerinden temas kurulacağı belirtildi.

GERİ ÇEKİLDİLER

Afrin'de ise, PKK/PYD'lilerin cephe hattından çekildiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; PYD-YPG, 130 kilometrelik sınır hattının kırsal kesiminde, ön savunma hatları diye tabir edilen çatışma alanlarındaki 7 bin PYD'linin 4 bin 700'ünü kent merkezinin 9 kilometre gerisine çekti.

Kent merkezine de Sincar bölgesinden getirttiği bin 200 PKK'lı yerleştirdi.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana