Video Foto Galeri Yazarlar
20.11.2017 - Pazartesi

PYD, Türkiye'ye karşı yeni askeri birlik kurdu

Okunma: 4116
SURİYE 8 Eylül 2016 19:21
Videoyu Aç PYD, Türkiye'ye karşı yeni askeri birlik kurdu

PKK'nın Suriye kolu PYD, Şubat ayında ÖSO'dan aldığı Tel Rıfat'ta Türkiye karşıtı bir oluşum kurdu. 'Suriye Ulusal Direnişi' adını verdikleri bu oluşum, Hatay'ı da Türkiye'den almak istediğini duyurdu.

PKK'nın Suriye kolu YPG’ye yakın Hawar Haber Ajansı 'Suriye Ulusal Direnişi' isimli yeni bir oluşum kurulduğunu duyurdu. Haber ajansı, grubun Siyasi Büro Üyesi Ali Mahmud'un yaptığı açıklamada "Türkiye’nin Cerablus-Azez arasındaki bölgeyi işgalinden sonra bu grubu kurma gereğini duyduk. Bunu Suriye'nin bütünlüğünü korumak için yapıyoruz." dediğini belirtti. Örgütün kuruluş bildirisinde amaç, "Cerablus ile İskenderun arasındaki Suriye topraklarını geri almak’ olarak belirtildi.

Türkiye’nin planlarını boşa çıkaracaklarını iddia eden Mahmud, ‘Tüm gücümüzle direneceğiz. Suriye halkı tarihte işgalci güçlere karşı direndiği gibi şimdi de bunu yapabilir’ şeklinde konuştu.

"HATAY'DAN CERABLUS'A KADAR KURTARACAĞIZ"

Suriye Ulusal Direnişi’nin hedeflerinin Suriye ile sınırlı olmadığını açıkladı ve grubun kuruluş bildirgesinde ‘Amaç, Cerablus ile İskenderun arasındaki Suriye topraklarını geri almak’ cümlesi yer aldı.

Lübnan'da yayın yapan El Ahbar gazetesine konuşan oluşumun Siyasi Büro Şefi Rezan Hıddo, grubun ABD öncülüğündeki koalisyonla bağlantısının olmadığını ve saflarının arasında rejim destekçilerinin de, karşıtlarının da olduğunu, savundu.

Tel Rifat, Şubat 2016'da PKK'nın Suriye kolu PYD’nin askeri kanadı YPG'nin Afrin'deki güçleri tarafından muhaliflerden alınmıştı.

Kaynak : Dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder