Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

PYD Eş Başkanı, Savaşı Türkiye'ye taşımakla tehdit etti

Okunma: 5427
SURİYE 15 Ocak 2018 18:49
Videoyu Aç PYD Eş Başkanı, Savaşı Türkiye'ye taşımakla tehdit etti

PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim, TSK'nin olası ‘Afrin operasyonu’na uluslararası güçlerin göz yummayacağını söyledi.

NisaButikAdana

Salih Müslim, ‘saldırının gerçekleşmesi halinde' savaşın Türkiye'ye sıçrayacağını söylelyerek “Türkiye'de rejimin yıkılmaya başlaması anlamına gelir” dedi.

"Operasyonun Türkiye açısından iyi olmayacağını" söyleyen Müslim, şöyle devam etti:

“Onlar da bunun farkında, uluslararası güçlerin hiçbiri bu saldırıya göz yummaz. Öte taraftan Kobanê örneği var. Efrîn de hazırdır. Kürtler nerede olursa olsun kentlerine sahip çıkacaklardır. Herkes bunu böyle bilmelidir. Efrîn'e saldırı bütün Kürtler saldırı demektir.”

Kobane savaşı döneminde Türkiye'de insanların sokağa çıkarak ‘direndiğini' dile getiren eski PYD lideri, “Bu, Efrîn için daha da büyür. Kürt halkı bir bütünen ayaklanır. Topyekün bir savaşa döner” dedi.

6-8 EKİM KOBANİ OLAYLARI

PYD'nin 'Kobani' şeklinde isimlendirdiği Ayn el Arab bölgesi 2014 tarihinde IŞİD saldırısına uğrmaış, bölgedeki Türkmen, Arap ve Kürtlere saldırmıştı. Bu sebeple ABD'nin silah desteği verdiği PYD, ABD'nin desteği ile üstünlüğü kaybetmemişti. Fakat bu sırada Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiği iddia edilmiş, bazı basın organlarındaki haberler bir yana HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sokağa çağrı yapması ile PKK ve destekçileri sokaklara çıkıştı. Tarihe "6-8 Ekim" adıyla kalan olaylarda tüm Türkiye çapında 50'den fazla kişi öldürülmüştü.

Kaynak : Kürdistan 24, Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana