Video Foto Galeri Yazarlar
21.3.2018 - Çarşamba

PYD Liderinden Türkiye’ye: Afrin’e Saldırırlarsa Belalarını Bulacaklar

Okunma: 2971
SURİYE 24 Ağustos 2017 11:40
Videoyu Aç PYD Liderinden Türkiye’ye: Afrin’e Saldırırlarsa Belalarını Bulacaklar

PKK’nın Suriye kolu PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye’nin Afrin’e müdahalesi hakkında konuştu. Rakka operasyonunu da değerlendiren Müslim, IŞİD’in çembere alındığını söyledi.

PKK’nın yayın organı ANF’ye konuşan Salih Müslim, Türkiye’yi Afrin operasyonu konusunda tehdit ederek ‘saldırırlarsa belalarını bulacaklar; sert kayaya çarparlar’ şeklinde konuştu.

‘Afrin’in sonuna kadar direneceğini’ belirten PYD lideri, ‘Afrin, hiçbir zaman Kobani’den az olmayacaktır’ dedi.

PYD Lideri Salih Müslim’in Kobani’nin dönemin başbakanı Ahmed Davudoğlunun desteğiyle alınmış olmasına karşın Türkiye’ye karşı ‘Kobani örneğini’ vermesi dikkat çekti.

‘Türkiye’yi halihazırda Suriye’nin bir bölümünü işgal etmekle’ suçlayan Kürt Lider, ‘öyle bir kalkışma yaparlarsa sert kayaya çarpmış olurlar, bunu görmeleri gerekir’ diye ekledi.

Washington Yönetiminin son 6 ay içinde PYD/PKK’nın Suriye’deki karargahlarına aralarında stratejik silahların da bulunduğu en az 100 TIR askeri malzeme gönderdiği biliniyor.

Rakka Operasyonunun 75. gününde ilerlemenin devam ettiğini ifade eden Salih Müslim, ‘operasyon iyi gidiyor fakat siviller olduğu için aceleye getirilmiyor’ dedi.

Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkeleri tarafından hava ve kara desteği sunulan Rakka Operasyonu hakkında yayınlanan bir rapora göre operasyonun başladığı 6 Haziran’dan bu yana ABD’nin Rakka’ya düzenlediği hava saldırısı 1784’ü geçti.

Salih Müslim, siviller nedeniyle yavaş ilerlediklerini söylese de raporlar, ABD günlük ortalama 34 hava saldırısıyla Rakka’lı sivilleri hedef aldığını belirtiyor.

Rakka Savaşı hakkında haberler yapan monitoring grupları sadece son 3 günde Rakka’ya düzenlenen ABD hava saldırılarında 111 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

‘IŞİD üyelerinin sonunun geldiğini’ ifade eden Salih Müslim ‘kendi düşüncelerine göre ölünce Cennete gidecekler’ dedi.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder