Video Foto Galeri Yazarlar
20.1.2020 - Pazartesi

Queensland'da orman yangınları: Yüzlerce Avustralyalı tahliye edildi

DÜNYA 26 Kasım 2018 21:50
Videoyu Aç Queensland'da orman yangınları: Yüzlerce Avustralyalı tahliye edildi

Avustralya'daki acil durum yetkilileri, ülkenin kuzeydoğusundaki Queensland eyaletinde görülen ‘çok sıradışı’ iklim koşullarından kaynaklı orman yangınları nedeniyle yüzlerce Avustralyalının evlerinden tahliye edildiğini duyurdu.

Queensland Yangınla Mücadele ve Acil Durum Hizmetleri İdaresi, eyalet genelinde yaklaşık 40 orman yangını yaşandığını aktardı. Bu yangınların en büyükleri olarak görülen, 50 kilometrelik bir alan kapsayan ve yaklaşık 6 evin yanmasına neden olan yangın, Bundaberg'in kuzeyinde Deepwater Ulusal Parkı'na yakın olan birçok evi de tehdit ediyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü başlayan yangınlarla, yüksekliği 12 metreye ulaşan alevler, bölgede en az 16 bin hektarlık alanın kül olmasına neden oldu.

Avustralya Associated Press’e göre, Yangın Söndürme Operasyonları Direktörü Paul Smith, “Ateşle mücadele işin kolay kısmı. Onları görebilir ve kontrol edebiliriz. Ateş fırtınaları ise, yangının arkasından tekrar edendir. Ateşin yüzleşemeyeceğimiz ve kontrol edemeyeceğimiz bir oranda hareket etmesi olası. Orada çok yüksek oranda ısı var” dedi.

Eyalette, vatandaşları evlerini terk etmeye zorlamaya izin veren bir felaket durumu ilan edildi.

Yangınla Mücadele ve Acil Durum Hizmetleri İdaresi’nde Komiser olan Caroline Carroll ise, orman yangınlarının daha fazla evin hasar görmesine neden olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Carroll, güçlü rüzgara ek olarak, kuru hava ve düşük nem oranının, eyalette görülen yangını güçlendirdiğini de sözlerine ekledi. Söz konusu bölgedeki sıcaklıklar ortalamanın 10 derece üzerinde bir artış gösterdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM