Video Foto Galeri Yazarlar
25.4.2019 - Perşembe

Rahip Brunson serbest bırakıldı

Okunma: 2115
GÜNDEM 12 Ekim 2018 17:17
Videoyu Aç Rahip Brunson serbest bırakıldı

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson serbest bırakıldı. Mahkeme Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı ancak Brunson'un hapis yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi. Uzun zamandır merak edilen "Rahip Brunson serbest kaldı mı?" "Brunson'un tutukluluğu devam mı edecek" soruları cevabını buldu.İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson yargılanmak üzere Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne götürüldü.

Brunson, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinden de saat 06.45 sıralarında davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne giriş yaptı.

Bazı tanıklar ifade değiştirdi

Merakla beklenen, ulusal ve uluslararası onlarca basın mensubunun takip ettiği dava ise saat 10.30 sıralarında başladı. Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi.

Öğlen 1 saat ara verilen duruşma saat 14 sularında yeniden başladı. Sabahki duruşmada kimi tanıkların ifadelerinde değişikliğe gittiği öğrenildi.

Savcı mütalaasını açıkladı

Dava savcısı Rahip Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılmasını, örgüte üye olmaktan 5 ila 10 yıla kadar hapis cezasını talep etti. Eğer mahkeme Brunson'a alt sınırdan ceza verirse tahliye yolu açılacak.

Brunson serbest kaldı

Mahkeme, Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi ancak Brunson'un içeride yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verdi.Brunson'un casusluk suçlamasından herhangi bir ceza almadığı, terör örgütüne yardımdan 3 yıl 1 ay 15 günlük bir ceza aldığı öğrenildi.
 

Avukat'tan ilk açıklama

Brunson'un avukatı İsmail Cem Halavurt, mahkeme çıkışında, "Biz terör hükmü için de itiraz edeceğiz. Keşke bunların hiç birisi yaşanmadan süreçler bitseydi. Bugün tahliye edilmesini beklemiyorduk. Türk hukukunu bilmediği için Brunson biraz şaşırdı. Burada güvenlik sorunu da oluştu. Elektronik kelepçe çıkarıldı. Türkiye'den gideceğini düşünüyorum. Duruşmanın ardından Brunson ve ailesi eve gitti" şeklinde konuştu.

 

Kaynak : yenişafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder