Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2018 - Salı

Rakka'yı IŞİD PKK'ya Teslim Ediyor; Onlarca Otobüs Gece Rakka’ya Giriş Yaptı

Okunma: 6243
SURİYE 14 Ekim 2017 17:47
Videoyu Aç Rakka'yı IŞİD PKK'ya Teslim Ediyor; Onlarca Otobüs Gece Rakka’ya Giriş Yaptı

IŞİD’in Suriye’deki başkenti olarak bilinen Rakka’ya yönelik operasyonun sonuna gelindiğini belirten yerel kaynaklar, kente gece saatlerinde onlarca otobüsün giriş yaptığını aktardı.

Rakka’dan yaptığı yayınlarla tanınan ‘Rakka Sessizce Boğazlanıyor’ adlı sosyal medya hesabı ‘otobüslerin neden geldiğini bilmediğini fakat Rakka’nın kuzey kırsalından gelen otobüslerin Rakka kentine doğru ilerlediğini’ yazdı.

Altı yılını geride bırakan Suriye savaşında bir kente giren otobüslerin arkasından ‘tahliye’ getirdiği biliniyor.

PYD/PKK tarafından kurulan Suriye Demokratik Güçleri SDG, ABD Hava Kuvvetlerinin sunduğu destekle Rakka’ya operasyon başlatmıştı.

Kürt milislerin Rakka’daki son IŞİD pozisyonlarını da kuşatma altına aldığı bildirildi.

SDG Sözcülüğü geçtiğimiz günlerde Rakka operasyonlarının sonuna yaklaşıldığı yönünde açıklama yapmış olsa da gece saatlerinde kente giren otobüsler hakkındaki sessizliğini koruyor.

IŞİD üyeleri Ağustos ayında da Suriye Lübnan sınırındaki bölgeden anlaşma yaparak çıkmış ve otobüslerle tahliye edilmişti.

2014 yılında ‘halifelik’ ilan eden IŞİD, iki yıllık boşluktan sonra Musul, Havice, Rakka ve Deyr Ez Zur’da karşı karşıya kaldığı taarruzlarla büyük bir hezimet yaşadı.

Yerel kaynaklar IŞİD'in Rakka'da kaybetmesi sebebiyle şehirde sıkışmamak adına şehri PKK/YPG kontrolüne bıraktığını bildiriyor.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder