Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

Rejim kuşatmasındaki Vaer'den tahliyeler sürüyor

Okunma: 2325
SURİYE 18 Nisan 2017 09:25
Videoyu Aç Rejim kuşatmasındaki Vaer'den tahliyeler sürüyor

Suriye'nin Humus ilinde rejim kuşatmasındaki Vaer semtinden tahliye edilenleri taşıyan 5. kafile, yola çıktı

Suriye'nin Humus ilinde Beşşar Esed rejimi kuşatmasındaki Vaer semtinden tahliye edilecek sivil ve askeri unsurların yer aldığı 5. kafile hareket etti.

Humus'taki muhabirlerinin bildirdiğine göre, Vaer'den çıkan 2 bin 124 kişilik kafile, Cerablus'a ilerliyor.

50 otobüslük kafilede 510'u çocuk, 275'i kadın olmak üzere toplam bin 874 sivil yer alıyor. Geri kalanı ise askeri muhaliflerden oluşuyor.

Konvoya, 30 yaralı ve 6 engelliyi taşıyan rejim Kızılayına ait ambulansların yanı sıra sivillerin eşyalarını taşıyan kamyonlar eşlik ediyor.

Vaer'den mart ayında başlayan tahliyeler kapsamında çıkarılan ilk iki kafile, Türkiye sınırında, Halep'in Cerablus ilçesinde kurulan kamplara götürülmüştü.

3. kafile, İdlib kırsalındaki geçici barınma merkezlerine, 9 Nisan'da çıkan 4. kafile de Cerablus'taki Zoğara kampına yerleştirilmişti.

Humus yerel koordinasyon merkezinden alınan bilgiye göre, rejim, semtten güvenli bölgelere çıkmak için başvuru yapan 22 bin kişiden, 15 bininin başvurusunu kabul etmişti.

Başvurusu kabul edilmeyenler ise rejim bölgelerine dağıtılacak.

Vaer'den şu ana kadar 10 bin 600'den fazla kişi tahliye edilirken, gelecek haftalarda 4 bin 300 kişinin daha çıkarılması planlanıyor.

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |