Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Rejim ve Rusya, Suriye’nin kuzeyini bombalamaya devam ediyor

Okunma: 5581
SURİYE 19 Temmuz 2019 17:02
Videoyu Aç Rejim ve Rusya, Suriye’nin kuzeyini bombalamaya devam ediyor

Rusya ve rejime ait savaş uçakları, Suriye’nin kuzeybatısını bombalamaya devam ederken, Suriye muhalefet güçleri ise Hama’nın batısındaki rejim mevzilerini hedef aldı.

KahveKitap
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) dün yapılan açıklamada, “Rejim ve Rus uçakları, 13 saat süren ateşkesin ardından Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgeleri yeniden bombalamaya başladı. Rus uçakları, Perşembe günü öğleden sonra İdlib’in güney kırsalındaki Tramla ve Erneb’e hava saldırısı düzenledi. Rejim savaş uçakları ayrıca Hama’nın kuzey kırsalındaki Morek, Kafr Zita, Latmeen, Ltamenah’ın yanı sıra Şeyh Mustafa, Tramla ve İdlib’in güneyini hedef aldı” ifadelerini kullandı.

SOHR tarafından dün sabah yapılan açıklamada, Çarşamba gününki saldırılara rağmen ‘İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde dün sabah sakinliğin yaşandığı ifade edildi. Gözlemevi, İdlib’te öğleden sonra patlama seslerinin tekrar duyulduğunu belirtirken, Hama’nın kuzey ve batı kırsalında rejim ve muhalifler arasındaki yoğun çatışmanın sürdüğünü bildirdi.

SOHR, Hama’da bulunan Jurin köyünün muhalifler tarafından bombalanması sonucunda rejim güçlerinden en az 4 unsurun öldüğünü açıkladı.

Öte yandan rejim güçleri Hama kırsalındaki Sirmaniyah, Kastun, Zayzun, Tel Milh ve Cebin köylerine yeniden saldırı düzenledi.

SOHR, geçtiğimiz 30 Nisan’da çatışmaların başlamasından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 526’ya yükseldiğini açıkladı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder