Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Rejim ve Rusya'nın 81 günde İdlib ve Hama saldırılarında 616 sivil hayatını kaybetti

Okunma: 5651
SURİYE 19 Temmuz 2019 19:43
Videoyu Aç Rejim ve Rusya'nın 81 günde İdlib ve Hama saldırılarında 616 sivil hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim ve Rusya tarafından ülkenin kuzeybatısında yer alan İdlib’teki Gerginliği Azaltma Bölgesi ve Hama’ya düzenlenen şiddetli operasyonların 81. gününe girdiğini açıkladı.

KahveKitap
SOHR tarafından aktarılan bilgilere göre Nisan ayında operasyonların başlamasından bu yana 153’ü çocuk ve 122’si kadın olmak üzere 616 sivil hayatını kaybetti. Aynı dönemde, Rusya ile rejimin hava ve kara saldırılarında muhalif grupların saflarından 692, yaşanan çatışma ve muhaliflerce düzenlenen patlamalarda ise rejim ve ona bağlı silahlı gruplardan 904 unsur öldü.

SOHR, Rusya’nın ve ‘Kaplan’ lakaplı Suhey el-Hasan komutasındaki güçlerin, rejime verdiği sınırsız desteğe rağmen operasyonun başarısız olduğunu ifade etti.

Rejim güçlerine ait savaş uçakları ve helikopterlerinin yanında Rus savaş uçaklarının katıldığı operasyonda yaklaşık 58 bin saldırı düzenlendiği, ancak rejimin Hama ve İdlib kırsalındaki 20 alan dışında ilerleme kaydedemediğine dikkat çekti.

Rejim ve müttefiği Rusya’nın söz konusu operasyonları, yaklaşık 500 bin Suriyeli sivilin evlerini terk etmesine neden oldu.

SOHR’a göre rejim ve Rusya’nın hava saldırıları 19 hastane ve sağlık merkezinin yıkılmasına da almasına yol açtı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder