Video Foto Galeri Yazarlar
18.1.2020 - Cumartesi

Rejimin silah fabrikasının havaya uçurulma anı (Video)

SURİYE 9 Aralık 2015 16:09
Videoyu Aç Rejimin silah fabrikasının havaya uçurulma anı (Video)

ÖSO'ya bağlı 16. Fırka, Halep kentinde bağlı Halidiye mahallesinde Esed rejiminin silah fabrikası olarak kullandığı bir üssü tünel bombası yardımıyla havaya uçurdu. Muhalif grup söz konusu saldırı anına ait görüntüyü internette yayınladı.

Kıyam Terzi
HABER: ISLAH HABER

Suriyeli muhalifler uzun bir aradan sonra rejime ağır kayıplar verdiren, metrelerce kazılarak hedeflenen yere yakın bir mesafede bomba yerleştirilerek imha edilen tünel bombalı saldırı düzenlediğini açıkladı.

Söz konusu saldırı ÖSO'ya bağlı 16. Fırka tarafından düzenlendi.

Grup internete yüklediği bir videoda, Halep kentinde bağlı Halidiye mahallesinde Esed rejiminin silah üssü olarak kullanılan bir yerin tünel bombasıyla havaya uçurduğu görülüyor.

Saldırı anı anbean kameraya alınırken havaya uçurulan üssün tamamen yıkıldığı içeride bulunan tüm rejim unsurlarının yok edildiği bildirildi.

Muhalif grup söz konusu saldırı anına ait görüntüyü internette yayınladı.

Suriye'de son zamanlarda gerçekleştirilen tünel bombalamalarının arkasındaki isim Ebu Esad, Suriye'nin en çok aranan adamı olduğunu ve bundan büyük mutluluk duyduğunu ifade ediyor
 
Suriye'de son zamanlarda gerçekleştirilen tünel bombalamaları Suriye ve dünyada büyük ses getirdi. Yeraltında yüzlerce metre uzunluğunda tüneller kazan muhalifler, rejim askerlerinin bulunduğu kritik bölgelerin altına tonlarca patlayıcı yığıp patlatıyor. Rejime büyük darbe vurduğu öne sürülen tünel bombalamalarının arkasındaki isim İngiliz Guardian gazetesine konuştu. Guardian'a konuşan muhalif komutan Ebu Esad, kendisinin Suriye'de en çok aranan adam olduğunu ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.
Ebu Esad, yer altından yaptıkları bombalı saldırıların rejim askerleri arasında büyük korkuya neden olduğunu söylerken, muhalif güçler arasında da morallerin yükselmesine sebep olduğunu söyledi.
 
Ebu Esad, verdiği demeçte 8 Mayıs'ta Halep'in merkezinde rejim ordusuna bağlı birliklerin kaldığı Carlton Citadel adlı otele yaptıkları saldırıyı anlatıyor. Ebu Esad, otelin altına kadar kazdıkları tünele 25 ton patlayıcı yerleştirdiklerini ve uzaktan kumandayla patlattıklarını söyledi.
 
Patlamayı yüzlerce metre uzaktan duyduk diyen Ebu Esad, bu eylemden duyduğu memnuniyeti dile getiriyor. "Operasyondaki en iyi şey de buydu. Hemen morallerimizi düzeltti. O günden beri adamlarımız eskisine göre daha çok savaşmak istiyor. Buna 'Halep Depremi Operasyonu' adını verdik" diyen Ebu Esad, 30 ila 50 Suriyeli askerin öldüğü patlama sırasında otelde Suriyeli polis memurlarının yanı sıra Şebbiha milislerinin de bulunduğunu söylüyor.
Guardian gazetesiyle kimliğini açıkça paylaşmaktan ve elinde telsiziyle büyük bir fotoğrafının gazetenin baş sayfasında yayımlanmasından çekinmeyen Ebu Esad "Benden korkmalarını istiyorum. Onlar için geldiğimi bilmelerini istiyorum" dedi.
 
TÜNEL FİKRİNİ FİLİSTİNLİLERDEN ALDIM
 
Yeraltına tünel kazıp saldırı düzenleme fikrini Filistinlilerden aldığını ifade eden Ebu Esad, bu fikri kendisini geçtiğimiz yıl Suriye'nin kuzeyinde ziyaret eden bazı Filistinlilerden aldığını söyledi.
Ebu Esad, "Onlar Filistin'de tünel konusunda kendilerinin başarılı olduğunu, bizim de başarılı olabileceğimizi söylediler. Ben de  denemeye karar verdim. Patlayıcı bulma konusundaysa hiç sıkıntı çekmedim. Dokuz tünelin kazılmasını bizzat kendim denetledim. Otel patlaması için kullandığımız tünelin uzunluğu 107 metreydi ve kazmak 33 günümüzü aldı. Şimdiye kadar yaklaşık 860 metre tünel kazdık ve bu aylarımızı aldı. Rejime yeni sürprizlerim var, biraz beklemeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı.
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM