Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

Riyad Hicab: Beşşar Esed’in Siyasi Geçiş Sürecinde Rolü Olamaz

Okunma: 2560
SURİYE 31 Ağustos 2016 13:49
Videoyu Aç Riyad Hicab: Beşşar Esed’in Siyasi Geçiş Sürecinde Rolü Olamaz

Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, muhalefetin, Beşşar Esed ve yönetici zümresinden savaş suçu işleyenlerin Siyasi Geçiş Süreci’nde rol almalarını reddettiğini bir kez daha vurguladı.

Dün (Salı), Çin’in Suriye Özel Temsilcisi Shyaw Yuan ve Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Hicab, Esed rejiminin uluslararası kararlara uymadığını ve Halep’i sivillerden arındırmak için birçok mezhepçi militan grupla ittifak yaparak kente saldırılar düzenlediğini söyledi.

Hicab, toplantı esnasında Çin heyetine, YMK’nın Suriye’min toprak ve halk bütünlüğü, siyasi çözüm, devlet müesseselerinin korunması ve medeni devlet konularındaki tutumuna dair bilgiler verdi. Beşşar Esed ve savaş suçu işleyen tüm tarafların Siyasi Geçiş Süreci’nde herhangi bir rol almalarını kabul etmelerinin mümkün olmadığını anlattı.

YMK’nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan başta 2254 ve 2118 sayılı kararlar olmak üzere tüm kararlara uymak noktasında hassasiyet gösterdiğini ifade eden Hicab, başından beri siyasi sürece ciddiyetle yaklaştıklarını dile getirdi.

Hicab, Cenevre müzakerelerinin yeniden başlamasının, Siyasi Çözüm’e dair açık bir takvim belirlenmesi, BMGK kararlarının uygulanması ve kuşatma bölgelerine insani yardım ulaştırılarak, mültecilerin evlerine dönmesinin sağlanmasına bağlı olduğunun altını çizdi.

Suriye halkının, fanatizm, mezhepçi çekişmeler, terör örgütleri ve diktatörlükten uzak özgürlük ve güven içinde yaşamak istediğine vurgu yapan YMK Genel Koordinatörü, dış güçlerin etkin olmadığı bir Suriye istediklerini ifade ederek, BMGK daimi üyesi olan Çin’i, Suriye’de bir Siyasi Geçiş’in sağlanması için daha ciddi bir rol oynamaya davet etti.

Kaynak : SMDK

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |