Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

Riyad Hicab: Esed Rejiminin Uyguladığı Tehcir Durdurulmalı

Okunma: 2235
SURİYE 30 Ağustos 2016 20:04
Videoyu Aç Riyad Hicab: Esed Rejiminin Uyguladığı Tehcir Durdurulmalı

Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Uluslararası Suriye Destek Grubu Ülkeleri (ISSG) Bakanlarına mektup gönderdi.

Yüksek Müzakere Kurulu (YMK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Uluslararası Suriye Destek Grubu Ülkeleri (ISSG) Bakanlarına gönderdiği mektupta, Esed rejiminin Suriye’de demografik değişim yapmak istediği uyarısında bulunarak, rejimin uyguladığı keyfi tehcirin durdurulmasını istedi.

Hicab, ISSG’ye gönderdiği mektupta, şunları söyledi;

“Suriye’de emmareleri açıkça görülen tehlikeli bir plan uygulanmaktadır. Esed rejimi Şam’ın Dareyya ve Muaddamiye kasabaları ile Humus’un el-Vaır semtinde, keyfi tehcir uygulamaktadır. Bu plan aslında Birleşmiş Milletler (BM)’nin gözlemci olduğu ateşkes anlaşması planının bir parçası olarak uygulanmaktadır.”

Mektubunda, Esed rejimi ve müttefiklerinin sivilleri tehcir ederken kullandığı yönteme ışık tutan Hicab, “Dareyya halkı kendilerine uygulanan uzun bir kuşatma sonrası tehcir edildi. Napalm bombası ve uluslararası kanunlarca yasaklanmış silahlar kullanan rejim, nihayetinde Dareyya halkını bölgesel ateşkes adı altında göç etmeye mecbur bıraktı” diyerek, Esed rejimi, Rusya ve İran’a bağlı mezhepçi milislerin Humus’un el-Vaır semtinde de aynı planı uygulamak için semte askeri yığınak yaptığını vurguladı. Bu ay içinde Humus’un Kazhal kasabasında yaşayan sivillerin de Esed rejimi tarafından tehcir edilerek tüm mallarına el konulduğuna işaret etti.

Hicab, ISSG ülkelerine gönderdiği mektupta, Esed rejimi ve müttefiklerinin başta 2254/2015 ve 2268/2016 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları olmak üzere hiçbir uluslararası karara uymadığının altını çizerek, “Esed rejimi ve müttefikleri olan İran ve Rusya, Suriye’nin birliğini ve güvenliğini tehdit eden demografik değişim planlarını adım adım uygulamaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Mektubunda, Esed rejimi ve müttefikleri tarafından yapılmak istenen demografik değişimin tehlikelerine de dikkat çeken Hicab, “Bu plan, değişik halk grupları arasında sonu kestirilimeyecek kanlı bir savaş ve bu savaşın neden olacağı Avrupa’ya doğru bir göçü beraberinde getirecektir. Bunun sonucunda hem siyasi çözüm çabaları hemde ateşkes çabaları tamamen çökecektir” ifadelerine yer verdi.

YMK Koordinatörü Riyad Hicab, mektubunun sonunda, ISSG ülkeleri bakanlarını bu planın durdurulması için acilen harekete geçmeye ve Esed rejimi ile müttefikleri olan Rusya ve İran’a, BMGK’nın 2254 ve 2118 sayılı kararlarında belirtilen siyasi geçiş sürecinin başarılı bir şekilde uygulanması için BMGK kararlarına uymaları amacıyla baskı yapmalarını talep etti.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), ISSG’nin dışişleri bakanlarına daha önce gönderdiği mektupta, Esed rejiminin Dareyya halkını adil olmayan lokal ateşkese zorladığını kaydederek, bu durumun halkı göçe zorladığına dikkati çekmişti.

Kaynak : SMDK

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |