Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Ruhani’den İngiltere'ye tanker uyarısı

Okunma: 375
DÜNYA 11 Temmuz 2019 10:27
Videoyu Aç Ruhani’den İngiltere'ye tanker uyarısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İngiltere'nin İran'a ait petrol tankerine el koymasının sonuçları olacağını söyleyerek, İran'ın barışçıl amaçlarla uranyum zenginleştirme hakkı olduğunu dile getirdi.

KahveKitap
İran’ın yarı resmi haber ajanı Tasnim’de yer alan habere göre Ruhani, "İngilizler, bu gemiyi İspanya kara sularında alıkoydu. Aslında kendileri o topraklarda ve Cebelitarık bölgesinde işgalci konumunda. İngilizlerin bu girişimi, kendilerine zarar verecek. Denizlerde güvensizliği başlatan sizsiniz ve bunun sonuçlarını daha sonra fark edeceksiniz" şeklinde konuştu.

Ruhani, İran'ın uranyum zenginleştirme oranını artırmasının santraller için yakıt üretilmesi ve diğer barışçıl hedefler amacıyla kullanacağını da dile getirdi.

İngiltere Deniz Kuvvetleri, geçtiğimiz Perşembe günü İran’a ait Grace 1 tankerini AB'nin yaptırımlarını ihlal ederek, Suriye'ye ham petrol taşıdığı şüphesiyle Cebelitarık’ta el koymuştu.

Cebelitarık hükümeti, 14 gün boyunca tankeri alıkoymak için bölge Yüksek Mahkemesi’nden izin aldığını duyurmuştu.

İran ise Cebelitarık Boğazı'nda el konulan Grace 1 adlı tankerin, Suriye’ye gitmediğini savunmuştu.

Öte yandan İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi tarafından önceki gün yapılan açıklamada, Tahran’ın zenginleştirilmiş uranyum üretiminin, anlaşmada izin verilen yüzde 3,67'den yüzde 4,5’a ulaştığı kaydedildi.

Nükleer anlaşmaya olan bağlılığını azaltacak üçüncü adımı 60 gün içinde atacağını duyuran İran, söz konusu adımın içeriği ile ilgili ise detay vermedi.

Reuters’ın haberine göre Kemalvendi, İranlı yetkililerin yüzde 20 veya daha fazla oranda uranyumun zenginleştirilmesi ve nükleer anlaşmanın ana hedeflerinden birini gerçekleştirmek için durdurulan santrifüjlerin yeniden çalıştırılması gibi seçenekleri masaya yatırdıklarını da sözlerine ekledi.

İran resmi televizyonunda konuşan Kemalvendi, “Uranyum seviyesini yüzde 20’ye çıkarma seçeneği de var. Daha fazla artırılması da seçenekler arasında. IR-2 ve IR-2M santrifüjleri de çalıştırılabilir” diye  konuştu.

İran'ın nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesinden hemen önce uranyum zenginleştirme oranının yüzde 20’ye çıkarılmasının, nükleer bomba yapmak için gereken yüzde 90 oranında zenginleştirilmiş uranyum elde etmeye giden yolda atılan kritik bir adım olduğu belirtiliyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder