Video Foto Galeri Yazarlar
18.7.2019 - Perşembe

Rus savaş uçağı ile ABD keşif uçağı karşı karşıya geldi

Okunma: 667
DÜNYA 7 Kasım 2018 02:26
Videoyu Aç Rus savaş uçağı ile ABD keşif uçağı karşı karşıya geldi

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Rus hava kuvvetlerine bağlı Su-27 savaş uçağının Karadeniz üzerinde, uluslararası hava sahasında ABD ordusuna ait keşif uçağı ile karşı karşıya geldiğini açıkladı.

KahveKitap

CNN’de yer alan haberde Pentagon ve ABD donanması yetkililerinin söz konusu Rus savaş uçağının ‘güvensiz ve profesyonel olmayan’ bir şekilde uçtuğunu bildirdiği aktarıldı.

ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçan ABD’ye ait EP-3 uçağına bir Rus Su-27 uçağı tarafından engelleme yapıldığı ve bunun yaklaşık 25 dakika sürdüğü belirtildi.

Açıklamada Rus savaş uçağının ABD keşif uçağının önünden bir kez daha geçtiği, bu sırada uçağın hızını artıran ard-yanma özelliğini kullanarak ABD uçağında türbülansa ve titreşime neden olduğu da belirtildi.Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Karadeniz üzerinde Rus sınırlarına doğru uçan ABD ordusuna ait keşif uçağına Su-27 avcı savaş uçağı ile ‘güvenli bir şekilde önleme’ yapıldığı duyuruldu.

Karadeniz uluslararası hava sahasında Rus sınırına doğru uçan uyruğu belirsiz bir hedefin belirlendiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Savaş uçağı mürettebatı, ABD uçağının Rus hava sahasını ihlal etmesini engelleyerek gereken tüm güvenlik önlemlerine uygun biçimde ona eşlik etti.”

ABD keşif uçağının rotasını değiştirdikten sonra Su-27’nin hava üssüne geri döndüğü kaydedildi.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder