Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Rus uçakları, Maaret el Numan’da ana su deposunu hedef aldı

Okunma: 5354
SURİYE 15 Temmuz 2019 13:01
Videoyu Aç Rus uçakları, Maaret el Numan’da ana su deposunu hedef aldı

Rus savaş uçakları, dün, Suriye'nin kuzeybatısında bulunan İdlib iline bağlı Maaret el Numan şehrindeki ana su deposunu bombaladı.

KahveKitap
Bölgedeki Suriyeli aktivistler, Rus savaş uçaklarının İdlib’in güneyinde bulunan Maaret el Numan’daki pompalama istasyonu ile ana içme suyu deposunu bombaladığını doğrularken bu saldırı, bölgedeki rejim güçleri ve muhalifler arasında devam eden saldırılar ile aynı zamana denk geldi.

Yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib ve Hama’nın kuzey kırsalı iki ayı aşkın bir süredir artan Rusya ve rejim güçlerinin saldırıları altında. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), devam eden saldırılar kapsamında Maaret el Numan’da bulunan su pompalama istasyonu ve ana içme suyu rezervuarının Rus savaş uçakları tarafından hedef alınarak Rus ve rejim güçlerinin ülkedeki hayati altyapı ve kamu tesislerini hedef alan politikası çerçevesinde hizmet dışı bırakıldığını açıkladı


Doğrudan istasyon hedef alındı

Yerel Meclis Başkanı Bilal Zekra, Smart internet sitesine yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarının doğrudan pompalama istasyonu ile ana içme suyu deposunu hedef aldığını belirterek, istasyonda görev yapan ve saldırı sonucu hafif yaralanan 5 teknik personelin ise yakınlardaki sağlık merkezine nakledildiğini ifade etti.

Zekra açıklamasında, 120 bin Maaret el Numan sakinine hizmet veren su istasyonunun 5 bin metreküp kapasitesinin olduğunu ifade ederek, bu saldırının su istasyonlarını hedef alan üçüncü eylem olduğuna dikkati çekti. Yerel Meclis Başkanı ayrıca, saldırının jeneratör, elektrik transfarmatörleri ve yakıt depoları dâhil büyük maddi hasara yol açtığına işaret etti.

Maaret el Numan bölgesinde bulunan Seyda su istasyonu, 5 Temmuz’da Suriye rejim güçlerinin hava saldırıları ile hedef alınması sonucunda birçok kısmı hizmet veremez hale gelmişti. Seyda su istasyonu Maaret el Numan dâhil bölgede bulunan birçok sivilin su ihtiyacını karşılayan ana depo olma özelliğine sahip.


SOHR: 20 hastane ve tıp merkezi kullanılamaz halde

SOHR’ tarafından dün yapılan açıklamada, geçtiğimiz Nisan ayından bu yana Suriye’de muhaliflerin son kalesi olan İdlib ve Hama kırsalında yükselen gerilimin artması sonucu Rusya ve rejim güçleri tarafından gerçekleşen saldırılarda 20 hastane ve tıp merkezi kullanılamaz hale geldi.

Gözlemevi tarafından yapılan basın açıklamasında, Suriye rejim güçleri ve müttefiki olan Rusya’nın baskın kampanyalarını arttırarak savaş uçakları ile doğrudan hastane ve sağlık merkezlerini hedef aldıkları ve amaçlarının ise rejim karşıtı kişilere yönelik bu alanları hizmet dışı bırakmak olduğu belirtildi. Açıklamada, hedef alınan sağlık merkezlerinin tek tek ismi belirtilirken bunun yanı sıra, artan saldırılar sebebi ile binlerce insanın yerinden edildiğine vurgu yapıldı.


Rusya ve rejim güçlerinin saldırıları sürüyor

Öte yandan Rus savaş uçakları dün sabah saatlerinden öğlen saatlerine kadar İdlib’in güneyinde bulunan Maaret el Numan, Hama’nın kuzeyinde bulunan Kafr Zite, Ltamenah, Tel Meleh ve Cubbeyn bölgelerine yaklaşık 15 saldırı gerçekleştirdi. Ayrıca rejim güçlerine ait savaş uçakları Han Şeyhun, Amiriya, Keferya, Güney Babuline, Ma’aret Hurmah, Kafr Zita’ya 34 saldırı düzenledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşen görüşmede Suriye rejim güçlerinin İdlib’e yönelik saldırılarının önlenmesi ele alınmıştı.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder