Video Foto Galeri Yazarlar
18.12.2018 - Salı

Rusya: 10 bin IŞİD'li var, sayıları giderek artıyor!

Okunma: 4480
AFGANİSTAN 25 Aralık 2017 15:56
Videoyu Aç Rusya: 10 bin IŞİD'li var, sayıları giderek artıyor!

Rusya, Suriye ve Irak'tan tahliye edilen IŞİD'lilerin Afganistan'a yerleştiğini, burada 10 bin IŞİD'li olduğunu ve sayının arttığını açıkladı.

NisaButikAdana

Rusya, Suriye ve Irak'tan tahliye edilen IŞİD'lilerin Afganistan'a yerleştiğini burada 10 bin IŞİD'li olduğunu ve sayının arttığını açıkladı.

SAYILARI ON BİNİ GEÇİYOR

Rusya'nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, "Rusya, Afganistan'da IŞİD'in yükselişi hakkında alarm zillerini çalan ilk ülkelerden biri oldu. IŞİD, ülkedeki gücünü son dönemde önemli ölçüde artırdı. Tahminlere göre, militanların sayısı 10 bini geçiyor ve Suriye'yle Irak'tan yeni savaşçıların gelişiyle birlikte bu sayı artmaya devam ediyor"dedi.

Afganistan'ın eski Devlet Başkanı Hamid Karzai de bir süre önce yaptığı açıklamada; IŞİD üyelerinin hepsinin yurt dışından bazı hedefler için geldiğini ve ABD tarafından desteklendiğini iddia etmişti.

ABD'nin yeni Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesindeki son gelişmeler, Türkiye, Avrupa, Orta Asya Cumhuriyetleri, Afganistan ve Pakistan'ı birbirine bağlayacağının, dünyanın en büyük ulaşım ve ticaret projesi olarak görülen Çin'in "Tek Kuşak- Tek Yol" projesinin hedef tahtasına konulduğunun, Afganistan'a yerleşen IŞİD ile projenin baltalanmak istendiğinin işaretlerini veriyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana