Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2019 - Cumartesi

Rusya, 20 Ukrayna askerinin tutukluluk süresini uzattı

Okunma: 362
DÜNYA 16 Ocak 2019 10:24
Videoyu Aç Rusya, 20 Ukrayna askerinin tutukluluk süresini uzattı

Rus mahkemesi, Kerç Boğazı’nda gözaltına alınan Ukrayna askerlerinden 20’sinin tutukluluk süresini 24-26 Nisan’a kadar uzattı

KahveKitap

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, dün Rusya tarafından Karadeniz’de Rusya'nın  el koyduğu geminin mürettebatı olan 24 Ukraynalı askerden 20’sinin tutukluluk sürelerini uzatma kararı aldı. Kalan 4 Ukraynalı askerin tutukluluk süreleri ile ilgili duruşma da bugün görülecek.

Mahkeme, Ukraynalı askerlerden; Roman Mokryak, Andrey Oprısko, Yevgeniy Semidotskiy, Sergey Tsıbizov, Vladimir Tereşçenko, Bogdan Golovaş, Sergey Popov, Andrey Şevçenko, Mihail Vlasyuk, Denis Gritsenko, Vyaçeslav Zinçenko ve Andrey Draç, Yuriy Budzılo, Boldan Golovaş, Sergey Çuliba, Yuriy Bezyazıçnıy ve Oleg Melniçuk’un  tutukluluk sürelerini 24 Nisan 2019 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

Andrey Eyder, Andrey Artemenko ve Vasiliy Soroka ise 26 Nisan tarihine kadar tutuklu kalacak.

Mahkemeye çıkarılan Ukraynalı askerlerin kendini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği bildirildi.

Bilindiği gibi Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Moskova’da mahkemeye çıkarılan esir Ukraynalı askerlerin dava duruşmasına yabancı diplomatların da katıldığını bildirmişti.

Kaynak : qha
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder