Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Rusya: Engellenemeyen füze başarıyla test edildi

Okunma: 605
DÜNYA 10 Mart 2019 13:36
Videoyu Aç Rusya: Engellenemeyen füze başarıyla test edildi

Rusya, geçtiğimiz Ocak ayında ‘Burevestnik’ (Fırtına Kuşu) adını verdiği yeni füzesinin başarıyla test edildiğini açıkladı.

KahveKitap
Rus Sputnik haber ajansına göre nükleer başlık taşıyabilen bu füzenin günlerce havada kalma, gerektiğinde dünyanın etrafında dönebilme özelliğine sahip olduğu belirtildi. Geliştirilen yeni füzenin ayrıca, nükleer güçle çalışması nedeniyle ABD’nin füze kalkanı tarafından vurulamayacak şekilde manevralar yapabilmesi gibi teknik bir takım özelliklere de sahip olduğu aktarıldı. ‘Fırtına Kuşu’, karşı saldırı durumunda öngörülemez bir yörünge izleyebiliyor. Bu da füzeyi etkisiz hale getirmeyi imkânsız kılıyor. Uzmanlar bu füzenin hedeflerine ‘nükleer bir darbe’ indirebileceğini düşünüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Burevestnik denemesine, “Nükleer enerjinin yanı sıra sınırsız bir menzile sahip. Uzun süre sınırsız bir şekilde havada kalabiliyor. Şu an dünyada bunun gibi bir şey yok. Bir ara görünecek. Ancak gençlerimiz başka bir şey icat edebilir” ifadelerini kullanarak yorumda bulundu.

Tüm bunlar, Washington ve Moskova’nın 1987’deki Soğuk Savaş döneminde imzalanan Orta Menzilli Nükleer Silah Anlaşmasından çekilmesinin ardından gerçekleşti.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder