Video Foto Galeri Yazarlar
22.2.2019 - Cuma

Rusya, güney Suriyede 'gerginliğin azaltılması' anlaşmasını sona erdirdi!

Okunma: 2273
ÖZEL HABER 27 Haziran 2018 10:50
Videoyu Aç Rusya, güney Suriyede 'gerginliğin azaltılması' anlaşmasını sona erdirdi!

Rusyanın, Suriye'de yer alan Hmeymim hava üssünden 'gerginliğin azaltılması' anlaşmasının güney Suriye bölgeleri için sonlandırıldığını açıklandı.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'deki Heyet Tahrir'uş Şam'a yakınlığı ile bilinen İBA Haber ajansı Hmeymim hava üssü'nün yaptığı duyuruyu paylaştı.Hmeymim merkezi askeri karargahı kanalı Güney Suriye bölgelerinde 'gerginliğin azaltılması' döneminin, aşırı ve silahlı cemaatler tarafından anlaşmayı bozma eylemlerinden sonra sonlandığını açıkladı.

Bölgenin, geçen sene kefil ülkelerin (Rusya-Amerika-Ürdün) imza attığı gerginliğin azaltılması kapsamına alınmasına rağmen, ABD'nin güney grupları desteklemeyi bırakmasından sonra işgalci Rusya'nın saldırı için yeşil ışık aldığı belirtilmekte.

Açıklama, Esed rejim ve müttefiklerinin İran milisleri desteğinde Der'a kırsalı bölgelerine düzenledikleri yoğun askeri saldırılardan sonra geldi.

Rus uçaklarının resmi olarak hava desteğine, Esed rejimi ve İran milislerinin karadan bölgeye girmede başarısız olmalarından ve onlarca ölü ve yaralı vermelerinden sonra başladığı belirtilmekte.

İşgalci Rus hava unsurlarının, Der'a köy ve beldelerine düzenlediği yüzlerce hava saldırıları, halktan birçok kimsenin katledilmesine ve yaralanmasına sebep oldu. Ayrıca bölgede şuana kadar 45 bin kişinin üzerinde bir sayının büyük bir göç dalgasına girdiği belirtildi.


Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana