Video Foto Galeri Yazarlar
29.1.2020 - Çarşamba

Rusya: Suriye'de ateşkese hazırız

SURİYE 23 Aralık 2016 15:29
Videoyu Aç Rusya: Suriye'de ateşkese hazırız

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye'de ateşkes sağlamaya yakın olduklarını açıkladı. 13 Aralık'ta Halep'te yapılan ateşkes anlaşması sonrası yeni bir sürecin başlayacağı açıklanmıştı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu yaptığı açıkkamada "Suriye'de ateşkes sağlamaya yakınız" dedi. Şoygu'nun açıklamasının Halep'te varılan ateşkesten sonra gelmesi dikkati çekti.

13 Aralık'ta varılan ateşkes anlaşması sonrası Halep'te yaşayan sivillerin tahliyesi gerçekleşmişti. 15 Aralık'ta başlayan tahliyeler dün sona ererken 45 bini aşkın sivil ve muhalifin tahliye edildiği belirtiliyor.

Halep'te varılan ateşkesten sonra açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, ülke çapında geçerli olacak olan bir ateşkes için çalışıldığını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin'İn katılacağı Astana'daki Zirvede ise Suriye krizinin ele alınacağı ve çözüm sürecinin başlaması için yoğun bir çaba içerisinde olunduğu belirtilmişti.

3'LÜ ZİRVE

20 Aralık'ta Moskova'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılımı ile gerçekleşen 3'lü zirvede ise siyasi bir çözüm için ortak bir mutabakata varıldı. Aynı gün Moskova'ya giden Savunma Bakanı Fikri Işık ise Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile Suriye'deki son gelişmeleri ele almıştı.

Kaynak : Timetürk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM