Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Rusya, Suriye’deki Rukban Kampı’nı kuşatıyor

Okunma: 5791
SURİYE 30 Temmuz 2019 22:53
Videoyu Aç Rusya, Suriye’deki Rukban Kampı’nı kuşatıyor

Suriyeli diplomat ve yardım görevlileri, Suriye’nin güneydoğusunda bulunan Rukban Kampı’nda yaşayan 40 bin sığınmacının sayısında azalma olduğunu belirterek, bunun sebebinin ise Rusya’nın yardımları durdurmak için harekete geçmesi olduğunu ifade ettiler.

KahveKitap
Ürdün ve Irak sınırının yakının bulunan ve ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) yönettiği bir üssün yakınında yaşayan kamp sakinleri, Rusya ve ABD’nin bölgedeki nüfus üzerindeki çatışmasına dikkat çekiyor.

Moskova yönetimi, savaşçıların teslim edilmesi amacı ile Suriye hükümet güçleri ve muhalefet güçlerinin eski kalelerine uygulanan kuşatma döneminde aynı stratejiyi uyguluyor. Çoğu kamp sakini, Rusya’nın Humus’un doğu kesimlerine gerçekleştirdiği hava saldırılarının ardından bölgeden kaçmak zorunda kaldı. Kamp sakinleri, gıda kaynaklarının durdurulması sonucu ortaya çıkan yoksulluk artışının insanları bölgeyi terk etmeye zorladığını ifade ediyor.

Humus'tan kaçan ve kampa sığınan Mahmud el Hamili, kamptaki durumun çok kötü olduğunu söyleyerek gıda ürünlerinin giderek azaldığını ifade etti.

Moskova, Washington’un kamp yakınlarında muhalif savaşçılara güvenli sığınak sağladığını iddia ediyor. Rus ve Suriye rejim güçleri, tüccarların kontrol noktasını geçmesini engelleyerek bölgeye gıda girişini engelleyen abluka kurdu.

Moskova, insanların kampı terk ederek evlerine döndüğünü ifade ederek bölgeye bu amaçla güvenli geçişler için ‘insani koridorlar’ kurdu. Kampta yaşayan kişiler, bölgeden ayrılan kimselerin ya zorunlu olarak orduya katılacağını, ya da daha kötü bir durum ile karşı karşıya kalacağını söylüyor.


Binlerce mülteci kaçtı

Amman merkezli araştırma grubunun sivil ve askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre, binlerce insanın Suriye rejim güçleri tarafından gözaltına alınma riski ile kamptan kaçtığı belirtildi.

Grup, 23 Temmuz itibari ile hali hazırda kampta yaşayan 11 bin kişi olduğunu aktardı. Bu rakam geçtiğimiz Şubat ayıda 41 bindi. ABD yönetimi, Suriye’den Irak’a giren silahların tedarik hattına yakın bir alandaki stratejik varlığını korumak istiyor. Bölgedeki istihbarat kaynakları, İran destekli grupların bölgeyi çevreleyen geniş bir çöl bölgesinde toplandığını söyledi.


ABD’nin rolü

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, 19 Temmuz’da Washington Post’a verdiği demeçte, “Kampta yaşayanları beslersek sonsuza dek orada kalacaklarını” belirtti. Jeffrey, Suriye veya el Tanf’ta uzun süreli bir ABD varlığından söz etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Kamptakilerin çoğu ise kuzeybatı Suriye'deki muhalif güçlerin kontrolü altında bulunan noktalara gitmek istiyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), kampa yönelik gıda yardımlarındaki azalmanın yüksek fiyatlara yol açtığını duyurdu. Şam’dan kamptaki sakinlere yardım malzemesi göndermek için onay alınması gerektiğini belirten Ofis, kamp nüfusunun kötüye giden insani durumdan şikayetçi olduğunu belirtti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder