Video Foto Galeri Yazarlar
20.1.2020 - Pazartesi

Rusya'dan, İdlib’de rejim kuvvetlerine hava desteği

SURİYE 29 Temmuz 2019 18:52
Videoyu Aç Rusya'dan, İdlib’de rejim kuvvetlerine hava desteği

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, Rus Hava Kuvvetleri’nin, İdlib’deki militanların dün düzenlediği iki saldırının engellenmesinde Suriye rejimine yardım ettiğini bildirdi.

Rus TASS haber ajansının Savunma Bakanlığı yetkilisinin ifadelerine dayandırarak verdiği haberine göre İdlib’teki militanlar rejim güçlerinin bulunduğu noktalara tanklar ve zırhlı araçlarla iki saldırı düzenledi.

Şam’ın, muhaliflerin son kalesi olan bu bölgenin kontrolünü yeniden kazanma konusundaki ısrarı nedeniyle rejim ve müttefiği Rusya’ya ait savaş uçakları, Nisan ayı sonundan bu yana Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ve çevresindeki hastaneler, okullar ve pazarları hedef alan saldırılarını attırdı.

Muhalifler bu saldırıları ‘soykırım’ olarak nitelendirirken, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), 400 binden fazla insanı daha güvenli bölgelere kaçmaya zorlayan saldırıların devam etmesiyle süren ‘uluslararası kayıtsızlığı’ kınadı.

Söz konusu bölge, Eylül ayında Rusya ve Türkiye arasında imzalanan, silahlardan arındırılmış bölge kurulmasını öngören anlaşma kapsamında olmasına rağmen 5 ay sakin kalabildi.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM