Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Rusya’dan ateşkes numarası

Okunma: 1254
SURİYE 8 Mart 2018 09:59
Videoyu Aç Rusya’dan ateşkes numarası

5 yıldır ağır abluka altında tutulan Doğu Guta’da direnişi kıramayan Rusya ve Esed/Hamaney rejimi 2016’da Halep’te uyguladığı taktiği gündeme aldı.

5 yıldır ağır abluka altında tutulan Doğu Guta’da direnişi kıramayan Rusya ve Esed/Hamaney rejimi 2016’da Halep’te uyguladığı taktiği gündeme aldı. Yoğun hava ve kara saldırılarının yapıldığı şehirde “tahliye” ve “İnsani ateşkes” tiyatrosu gündeme geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, dün Doğu Guta’da yeni bir insani ateşkesin başlatıldığını duyurdu. Rus yetkililer, bölgedeki bazı muhalif savaşçıların Doğu Guta’yı terk etmeye hazır olduğunu iddia etti. İsteyenlerin aileleri ve silahlarıyla birlikte bölgeden ayrılabileceği de açıklamada ifade edildi.

Rejimden Doğu Guta’ya takviye birlik!

Rusya’nın insani ateşkes açıklaması yaptığı saatlerde Esed/Hamaney rejiminin Doğu Guta’daki birliklerine takviye gönderdiği haberi ajanslara düştü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına göre Esed rejimi Doğu Guta’da devrimcilere karşı 700 asker gönderdi. Esed/Hamaney rejimi ve destekçileri, 3 Mart’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) ateşkes kararını hiçe sayarak, Rusya’nın hava desteğiyle kara harekâtı başlatmıştı. Bölgeden alınan haberlere göre, rejim güçleri bölgenin yüzde 45’ini el geçirdi.

Taktik aynı taktik

Rusya ve Esed/Hamaney rejimi yoğun saldırılara rağmen bir türlü düşüremediği Halep’te insani koridor uygulamasını gündeme getirmiş ardından başlattığı saldırılarla Halep’i neredeyse haritadan silinme noktasına getirmişti. Geçtiğimiz 24 Şubat’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun siviller için insani ateşkes çağrısı yapmasının ardından harekete geçen Rusya, 27 Şubat’ta ateşkesin her gün yerel saatle 09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) arasında geçerli olacak şekilde başladığını ilan etmişti.

Rusya ve rejim 4 kasım 2016 tarihinde Halep’te yeni bir insani ara başlatma kararı alındığını ve bu kararın yerel saatle 09.00-19.00 saatleri arasında uygulanacağını duyurmuştu. Dünya kamuoyu insani mola tiyatrosu ile oyalanırken Rusya havadan rejim ve destekçisi terörist gruplar karadan yoğun bir operasyon başlatarak Halep’te binlerce sivili katletmişti.

10 günde 329 sivil katledildi

BMGK’nın 24 Şubat’taki 1 aylık insani ateşkes kararının ardından saldırılarını yoğunlaştıran Rusya ve rejim güçleri 10 günde 329 sivili katletti. Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) raporunda, BMGK kararından sonraki 10 günde 57’si çocuk, 29’u kadın toplam 329 sivilin katledilmesinin yanı sıra 7 yaşamsal merkezin de (Sivil Savunma, hastane) vurulduğu belirtildi.

Rejim halka kıyametİ yaşatmak istiyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, BM İnsan Hakları Konseyinin 37. oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye iç savaşında 400 bin kişinin öldüğünü, çoğu çocuk 1 milyondan fazla kişinin ağır yaralandığını belirterek bunun en büyük sebebinin rejim ve destekçileri olduğunun altını çizdi.

Doğu Guta’da son günlerde birkaç yüz “savaşçıya” karşı mücadele bahanesiyle bölgedeki yüz binlerce sivilin “gelişigüzel” ve “vahşice” saldırıya maruz kalmasının hukuki ve ahlaki açıdan savunulacak bir tarafı olmadığını belirten Hüseyin, Esed/Hamaney rejiminin gelecek aylarda yabancı destekçileriyle halka karşı “tasarlanmış ve planlanmış kıyamet” yaşatma niyetinde olduğu uyarısında bulundu.

Kaynak : Diriliş Postası

Haber var islah eder, haber var ifsad eder