Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

Rusya'dan Düşürülen Uçağa İlişkin Son Açıklama

Okunma: 1356
SURİYE 23 Eylül 2018 12:41
Videoyu Aç Rusya'dan Düşürülen Uçağa İlişkin Son Açıklama

Rusya, İsrail'in, Suriye'de olası kazaları engellemeye yönelik anlaşmayı ihlal ettiğini açıkladı.

Rusya, geçtiğimiz günlerde düşürülen Rus uçağına ilişkin bir açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov'un yaptığı açıklamada, İsrail'in 17 Eylül'de Suriye'de hava saldırısı gerçekleştirmeyi planladığı bölge hakkında yanlış bilgi verdiğini, bu nedenle düşen İl-20 uçağının daha güvenli bir alana götürülemediği belirtildi. Konaşenkov, İsrail'in ülkede olası kazaları engellemeye yönelik anlaşmaları ihlal ettiğini ifade etti.

Basın mensuplarına konuşan Konaşenkov, İsrail'in Suriye hava savunma sistemlerinin hedefi haline getirip düşmesine neden olduğu İl-20 uçağı ile ilgili radar ve hava bilgi görüntüleme sisteminden edinilen yeni bilgileri paylaştı.

Konaşenkov,, İsrail F-16'larının Suriye hava savunma sistemlerine karşı ‘kalkan' olarak kullandığı İl-20 uçağı füze isabet etmesinin ardından acil inişe geçtiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Suriye’de radardan kaybolan Rus askeri uçağının İsrail’in hava saldırıları nedeniyle Beşşar Esed rejimi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğü kaydedilmişti.

İsrail ordusunun Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hava Kuvvetleri komutanı ve ona eşlik eden ekip, yaşanan olayın tüm yönleriyle ilgili rapor ve İsrail ordusunun gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını sunacaklar" şeklinde görüşleri ifade edilmişti.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder