Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Rusya'dan İtiraf: Yüzlerce Hava Saldırısına Rağmen Üstün Yeteneklere Sahip Kafkasyalı Gruplara Karşı İlerleyemiyoruz

Okunma: 5885
SURİYE 2 Ağustos 2019 00:10
Videoyu Aç Rusya'dan İtiraf: Yüzlerce Hava Saldırısına Rağmen Üstün Yeteneklere Sahip Kafkasyalı Gruplara Karşı İlerleyemiyoruz

Suriyeli muhalifler salı günü Hama ve Lazkiye kırsallarında muhalif grupların kontrolündeki yerleri geri almak için Suriye rejim güçleri ve Rusya’nın saldırılarına karşılık vereceklerini duyurduktan sonra, rejim güçleri Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelere yönelik bombardımanlarını yoğunlaştırdı.

KahveKitap
Suriyeli muhalifler salı günü Hama ve Lazkiye kırsallarında muhalif grupların kontrolündeki yerleri geri almak için Suriye rejim güçleri ve Rusya’nın saldırılarına karşılık vereceklerini duyurduktan sonra, rejim güçleri Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgelere yönelik bombardımanlarını yoğunlaştırdı. Rusya da Lazkiye kırsalında “ne pahasına olursa olsun ilerleme” kaydedeceğini söyledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) rejim helikopterlerinin Kürt Dağı’ndaki Kobani ekseninde yer alan bölgelere ve Hama kırsalının kuzeyindeki Latamena kasabasına 15’ten fazla varil bombası attıklarını aktardı. Bununla birlikte SOHR, Rus savaş uçaklarının da Han Şeyhun şehri çevresi ve eteklerindeki bölgeler, Kefer Sicne’nin güney doğusu, Cibala, el-Amiriye ve Tehtaya ile İdlib kırsalı güney kesimindeki et-Tah çevresi, Hama'nın kuzeyindeki Kefer Zita ve Latmin, Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki es-Sirmaniye ve Kürt Dağı’ndaki Kobani eksenine 28 hava saldırısı düzenlediklerini bildirdi.

SOHR’a göre dün sabahtan bu yana rejime ait savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının sayısı 33'e yükselirken söz konusu saldırılarda Latamena, Kefer Zita, Latmin, Hama’nın kuzey ve kueybatı kırsallarındaki Kürt noktaları, Kefer Ziba, Ham Şeyhun ve İdlib’in güney kırsalı çevresinin yanı sıra Kürt Dağı’ndaki Kobani ekseni hedef alındı. Muhalif gruplar da Hama kırsalında rejimin kontrolüne geçen bölgeleri hedef almaya devam ediyor. Muhalifler, er-Rasid, el-Ceyyid ve el-Aziziye’de can kaybına neden olan roketli saldırılar düzenlediler.

30 Nisan’dan bu yana Gerginliği Azaltma Bölgesi’ni de içine alan bölgelerde artan şiddette 2 bin 860 kişi öldü. Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin komutanlarından biri, Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada muhalif grupların Suriye rejimi ve ona bağlı silahlı gruplar ile Rus özel kuvvetlerine Hama’nın kuzey kırsalındaki Tel Melih köyünün doğu ekseninde karşılık verdiğini belirtti. Rejim güçlerinin üçüncü girişimlerinde ağır kayıplar verdiklerini belirten muhalif komutan, rejim güçlerinin geri püskürtülmesinin ardından çatışma bölgesinde çok sayıda rejim unsurunun cesedinin kaldığını kaydetti. Rejimden askeri operasyonları durdurmalarını istediklerini söyleyen komutan, Hama ve İdlib kırsalları ve kasabalarına yönelik hava saldırılarına ise devam edildiğini söyledi.

Diğer yandan rejime ait helikopterler, ez-Zekat köyü civarına varil bombaları atarken Rus savaş uçakları Hama'nın kuzey kırsalında bulunan Latamena şehrini bombaladı. Bununla birlikte muhalif komutan, Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin Hama’nın kuzey kırsalındaki bir kontrol noktası ile yine Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki Şeyzar kasabasında rejim unsurları ve Rus kuvvetlerinin bulunduğu noktaları bombaladığını doğruladı. Muhalif komutan ayrıca Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin Tel Melih köyünün batısındaki el-Cebin köyünde bulunan rejim güçlerine ait noktaların roket atarla hedef alındığını, saldırıda rejim güçlerinden yaralananların olduğunu ve birkaç aracın yandığını ifade etti.

Rejim güçlerinin Rus özel kuvvetleri ve uçakları tarafından desteklenen saldırılarının Astana görüşmelerine iki gün kala gerçekleştiğine dikkati çeken komutan, rejimin, toplantıların öncesinde sahada herhangi bir noktayı ele geçirebilmek için Lazkiye ve Hama'ya saldırmak istediklerini söyledi.

Öte yandan Suriye’deki Rus özel kuvvetleri, muhaliflerin bölgelerindeki saldırılara yanıt verebilmesinin, zırh delici füzelere sahip olmalarından kaynaklandığı görüşünde.

Rus güçlerine ait sosyal medya hesaplarından Hama kırsalındaki birçok noktaya yapılan saldırıların, muhaliflerin tanksavar füzelere sahip olması ve sahadaki rejim güçleriyle ilgili bilgi eksikliği sebebiyle başarısız olduğu aktarıldı. Bununla birlikte Rus kuvvetleri, ölü ve yaralı rejim unsurlarının tahliyesi için bölgedeki terörist noktalarına birkaç baskın düzenlediklerini bildirdi.


Rus kuvvetleri ayrıca Hama kırsalındaki çeşitli bölgelere düzenlenen saldırılarda rejim güçlerine destek verdiklerini doğruladı.

Yine ÖSO’ya bağlı bir başka grup olan Sahiliye Cephesi’nden bir komutan, Sahiliye Cephesi gruplarının, rejim güçleri ve ona bağlı güçlerin, Lazkiye kırsalındaki Kebine tepelerine Rus savaş uçaklarının hava desteğiyle düzenlediği saldırılara karşılık verdiğini belirtti.

Saldırıya yeni helikopterlerin de katıldığını söyleyen komutan, ancak bölgenin engebeli coğrafi doğası ve yeni siperliği nedeniyle rejim güçlerinin ilerleme kaydedemediklerini ve tepelerin altındaki tünelleri hedef almakta zorlandıklarını ifade etti.


Rejimin Lazkiye’deki operasyonlarına katıldığını duyuran Rus özel kuvvetleri internet sayfasından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hava kuvvetlerimiz piyade birliklerini aktif olarak destekliyor. Savaş uçaklarımız Kebine tepelerinde 100’den fazla uçuş gerçekleştirdi. Ancak bombardımanın yoğunluğuna rağmen dağ çarpışmalarında üstün yeteneklere sahip Kafkasyalı teröristlerin çatışmalara öncülük etmesi nedeniyle kayda değer bir ilerleme kaydedilemedi. Güçlerimiz, Lazkiye'deki stratejik Kebine tepelerine giren 10 eğitimli piyade birliğiyle birlikte çalışıyor. Ancak teröristlerin şiddetli karşı saldırılarına maruz kalıyoruz. Fakat her ne pahasına olursa olsun ilerleme kaydetmeye çalışıyoruz.”
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder