Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

Rusya İdlib’e vakum bombasıyla saldırdı

Okunma: 2464
SURİYE 25 Ocak 2018 09:09
Videoyu Aç Rusya İdlib’e vakum bombasıyla saldırdı

Suriye’de İdlib gerginliği azaltma bölgesine düzenlenen hava saldırılarında 4’ü kadın ve çocuk 8 sivil hayatını kaybetti.

NisaButikAdana

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, yaptığı açıklamada, “Saldırı, Rus uçakları tarafından İdlib'in güneybatısındaki Bisenkera köyüne vakum bombası ile düzenlendi. 8 sivil öldü. 12'den fazla sivil yaralandı” dedi. Hac Yusuf, “Rus uçakları, saldırılarda kullanılması uluslararası anlaşmalarla yasaklanmış olan vakum bombası kullandı. Hava saldırılarında hayatını kaybedenlerden 4'ü kadın ve çocuk” şeklinde konuştu.

Asya'nın Sesi'nin haberine göre sivil savunma ekiplerinin arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini ifade eden Hac Yusuf, yaralıların bölgedeki sağlık merkezlerine götürüldüğünü söyledi.

130'TAN FAZLA SİVİL ÖLDÜ

İdlib gerginliği azaltma bölgesine son bir buçuk ayda yoğunlaşan hava saldırılarında en az 135 sivil öldü, 265'den fazla sivil yaralandı.

Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye sınırındaki İdlib ili, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti. Ancak askeri muhalif ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki bölge, halen Esad rejimi ve Rusya'nın saldırılarına maruz kalıyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana