Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

Rusya İdlib'i vurdu 21 sivil hayatını kaybetti

Okunma: 2343
SURİYE 7 Şubat 2017 15:38
Videoyu Aç Rusya İdlib'i vurdu 21 sivil hayatını kaybetti

Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e düzenlenen hava saldırılarında çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildirildi

Suriye'nin kuzeybatısında, muhaliflerin kontrolündeki İdlib ilinin merkezine düzenlenen 10 hava saldırısında 21 sivilin öldüğü, 18'inin de yaralandığı bildirildi.

İdlib sivil savunma yetkililerinden Ömer Ulvan, Rusya'ya ait olduğunu tahmin ettiğimiz uçaklar, "İdlib'in Kusur mahallesine 10 hava saldırısında bulundu." dedi.

Saldırılarda 21 sivilin öldüğünü ve 18 sivilin yaralandığını kaydeden Ulvan, sivil savunma ile sağlık ekiplerinin yaralıları saldırı bölgesinden çıkarttığını dile getirdi.

Olayda çok sayıda binanın yıkıldığını ve hasar gördüğünü aktaran Ulvan, yaralıların kentteki hastanelere kaldırıldığını ve bazı yaralıların durumunun ağır olduğunu vurguladı.

Suriye'de rejime ait savaş uçakları, genellikle tek ya da birkaç uçakla saldırı düzenlerken, Rusya'ya ait uçakların birçoğu aynı anda havalanarak saldırı gerçekleştirebiliyor.

Suriye'de çatışan taraflar arasında Türkiye ve Rusya'nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes 30 Aralık'ta yürürlüğe girmişti.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 23-24 Ocak'ta yapılan Suriye konulu toplantıda, Türkiye, Rusya ve İran, ateşkes ihlallerinin önlenmesi için üçlü izleme mekanizması kurulması konusunda anlaşmış, taraflar mekanizmanın yapılandırılmasına ilişkin dün teknik bir toplantı gerçekleştirmişti.

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |