Video Foto Galeri Yazarlar
19.5.2019 - Pazar

Rusya'nın, Afganistan'da barış için düzenlediği toplantıya Taliban'dan ret

Okunma: 3382
AFGANİSTAN 28 Ağustos 2018 11:11
Videoyu Aç Rusya'nın, Afganistan'da barış için düzenlediği toplantıya Taliban'dan ret

Taliban grubunu Afganistan'da barış için masaya oturmaya ikna edemeyen Afgan hükümeti, Rusya'nın Afganistan'da barışı sağlamak için düzenlemek istediği zirveye katılmayacağını açıkladı

Rusya, Afgan devleti ile taliban arasında arabulucu.Rusya, Afganistan'da barış için Taliban üyeleri ile 4 Eylül'de Moskova'da görüşme sağlanacağını duyurdu..Afganistan'ın en etkin silahlı gücü Taliban grubu, Afganistan'ın yeniden yapılandırılması programı kapsamında, 4 eylülde Moskova'daki görüşmelere katılma kararını açıkladı. Afganistan hükümeti ise, (Taliban'ın kabul ettiği) Rusya tarafından düzenlenecek 12 ülkenin masada olacağı barış görüşmelerine katılmayacağını duyurdu. ABD de görüşmelere sıcak bakmadığını açıklamıştı. 

2001'den bu yana Afganistan'da konuşlu olan ABD güçleri, 2014 yılından bu yana muharip görev üstlenmiyor. ABD askerleri, Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve danışmanlık sağlıyor. ABD, 11 Eylül saldırılarının ardından 2001'de Afganistan'ı işgal etmişti.

Afganistan'ın Yeniden İnşası Genel Müfettişliği tarafından Temmuz ayında yayımlanan rapora göre, ülkenin yaklaşık yüzde 13,8'i Taliban'ın kontrolü altında, yüzde 30'unda ise hakimiyet mücadelesi sürüyor.

Kaynak : dunyabulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder