Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Rusya’nın İdlib saldırılarında 2 bin 464 sivil katledildi

Okunma: 5348
SURİYE 14 Temmuz 2019 21:36
Videoyu Aç Rusya’nın İdlib saldırılarında 2 bin 464 sivil katledildi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, 13 Temmuz’da Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’i hedef alan saldırılarda çocuklar da dahil 14 sivil yaşamını yitirdi.

KahveKitap
Saldırılar, İdlib’in güneyinde ve Hama’nın kuzeyindeki yerlerinden edilmişlerin kamplarına kadar uzandı.

Yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı İdlib ve yakın bölgeler, Hama kırsalındaki yoğun çatışmalarla eş zamanlı olarak iki aydan uzun bir süredir Suriye ve Rusya’nın saldırılarına tanık oluyor.

SOHR, Esed rejimi ve müttefiki Rusya güçlerine ait savaş uçaklarının, İdlib kırsalındaki alanları hedef almayı sürdürdüğünü belirtirken, “Rusya bombardımanı, cumayı cumartesi gününe bağlayan gece yarısı itibariyle Han Şeyhun’daki sığınmacı kampını hedef aldı” dedi.

Gözlemevi, saldırılar dolayısıyla geçen hafta Hama kırsalındaki Latamenah kasabasından 4 çocuk da dahil 8 sivilin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Bombardıman, cumartesi sabahına kadar devam ederken, İdlib’in doğusundaki Kefraya’nın da menşei belirlenemeyen bir savaş uçağının hava saldırısına hedef olduğu belirtildi. Saldırıda bir erkek ile hamile eşinin hayatlarını kaybettiği aktarıldı. SOHR Direktörü Rami Abdurrahman’a göre öldürülenler, rejim güçleriyle imzalanan anlaşmalar çerçevesinde teslim edildi.

SOHR, ağır yaralanmaların olması nedeniyle ölü sayısının artabileceğine dikkati çekerken, Hama’nın kuzeyinde rejim güçleri bombardımanlarında da 2 kişinin ve 1 kız çocuğunun hayatını kaybrttiği aktarıldı.

Söz konusu yeni saldırılar, Heyetu Tahrir eş-Şam’ın (HTŞ) kalesi sayılan İdlib şehrinde 3 kişi de dahil, bölgeye yönelik bombardımanda 13 sivilin katline neden oldu.

HTŞ güçleri İdlib ve kırsalının genelini kontrolü altında tutarken kent merkezini HTŞ’nin kurdurduğu sivil şehir meclisi yönetiyor.

Saldırılar, ülkenin kuzeyindeki Hama kırsalında rejim güçleri ile HTŞ başta olmak üzere İslamcı gruplar ve savaşçılar arasında devam eden çatışmalarla eş zamanlı olarak yaşandı. 

İdlib ve çevresi, Eylül 2018’de Türkiye-Rusya anlaşmasının imzalanması sonrasında nispeten sakinleşti. Anlaşma, rejim güçleri ve muhalif gruplar arasında silahsızlandırılmış bölgeyi kapsıyordu, ancak anlaşma henüz uygulanamadı.

Şubat ayı itibariyle rejim güçleri, saldırılarını tırmandırırken, saldırılara daha sonra Rus uçakları da dahil oldu. İdlib, anlaşmanın imzalanmasından bu yana son haftalarda çatışmaların artmasına tanık oluyor.

Nisan ayının sonunda tırmanışın başlamasından bu yana Suriye ve Rusya tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında 590’dan fazla sivil hayatını kaybetti. SOHR’ye göre muhalif grupların rejim kontrolündeki bölgelere saldırması sonrasında da 45 sivil yaşamını yitirdi.

Aynı şekilde Nisan ayının sonundan bu yana 25’ten fazla tıbbi tesis hava saldırılarından zarar görürken, Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, tırmanış yaşanan bölgelerden 330 binden fazla kişi göç etmek zorunda kaldı.

SOHR, çatışmasızlık alanlarını da içeren kara ve hava saldırıları nedeniyle can kayıplarının artmaya devam ettiğini, İdlib’in güneyindeki Han Şeyhun’daki tarım arazilerini ve İdlib’in doğusundaki Kefraya bölgesini hedef alan Rus uçaklarının saldırıları sonucunda iki aileden 8 kişi (baba, anne, iki çocuk ve diğer baba, anne ve iki çocuk) de dahil 12 kişi hayatını kaybetti.

SOHR, savaş uçaklarının İdlib’in güney ve kuzey kesimlerindeki Han Şeyhun, Keferya, Güney Babuline, Ma’aret Hurmah, Kafar Roma ile Hama’nın kuzeyindeki Morek, Kafr Zita’ya düzenlediği saldırıların 29’a yükseldiğini açıkladı. Aynı şekilde rejim güçlerinin, Hama’nın kuzey ve kuzeybatı bölgelerine, Haleb’e, el-Nusayriye Dağları’na ve İdlib kırsalına yönelik 175 bombardıman gerçekleştirdiği belirtildi.


Öldürülen toplam sivil sayısı 2 bin 464

Aktarılana göre, 13 Temmuz’da ölenlerle birlikte ölü sayısı, 30 Nisan’da “çatışmasızlık alanlarını” kapsayan çatışmaların tırmanışından bu yana, 2 bin 464’e yükseldi.

İdlib ve Hama’ya yönelik Rus hava saldırılarında da 42’si çocuk, 32’si yetişkin, 3’ü sivil savunma görevlisi olmak üzere 77 sivil, kara saldırılarında da 147’si çocuk toplam 641 sivil, Esed ve Rus güçlerinin saldırılarında öldürüldü.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder