Video Foto Galeri Yazarlar
24.8.2019 - Cumartesi

Rusya ve ABD'den INF'nin sona erdiğine dair açıklamalar

Okunma: 316
DÜNYA 2 Ağustos 2019 17:25
Videoyu Aç Rusya ve ABD'den INF'nin sona erdiğine dair açıklamalar

Rus Dışişleri Bakanlığı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde ABD ile imzaladıkları Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) resmen sona erdiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’da benzer bir açıklamada bulundu.

KahveKitap
Sputnik’in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, “Sovyetler Birliği ve ABD tarafından imzalanmış olup tarafların orta ve kısa menzilli füzelerinin imha edilmesini içeren anlaşma, ABD tarafının girişimi ile 2 Ağustos 2019 itibarıyla geçerliliğini kaybetmiştir” denildi. Açıklamada, söz konusu anlaşmanın 8 Aralık 1987’de Washington’da imzalandığı da hatırlatıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Ekim 2018’de Rusya’yı antlaşmayı ihlal etmekle suçlayarak, ülkesinin anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise 2 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ülkesinin, ortalama 500-550 kilometre menzilli füze sistemleri geliştirmesinin engellediği için mevcut durumda Avrupa’nın güvenliğini koruyan anlaşmaya katılımı askıya alarak yanıt verdi.

Rusya tarafından yapılan açıklamadan kısa bir süre sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “ABD, Rusya'nın kasıtlı olarak ihlal ettiği bir anlaşmaya taraf olmayacak. Rusya’nın antlaşmaya uymaması, ABD’nin önemli çıkarlarını tehdit ediyor. Rusya'nın anlaşmayı ihlal eden bir füze sistemi geliştirmesi, ABD, müttefiklerimiz ve ortaklarımız için doğrudan bir tehdit oluşturuyor. Anlaşmanın sona ermesinden yalnızca Rusya sorumludur” ifadelerini kullandı.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder