Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Rusya ve Esed Rejiminden, Doğu Guta'da pazar yerine saldırı

Okunma: 1347
SURİYE 16 Mart 2018 15:02
Videoyu Aç Rusya ve Esed Rejiminden, Doğu Guta'da pazar yerine saldırı

Doğu Guta'nın Kefer Batna ilçesinde rejim ve destekçilerinin pazar yerine düzenlediği hava saldırısında en az 40 sivil hayatını kaybetti. Katliamın hemen ardından ise, Rusya'dan rejimi destekleyici bir açıklama geldi.

Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, rejim güçleri ve destekçisi Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun (BMGK) ateşkes kararına rağmen Doğu Guta'yı vurmaya devam ediyor.

Rejim ve destekçilerine ait savaş uçakları, muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yer alan Kefer Batna beldesinde ana yoldaki bir pazar yerini bombaladı.

40 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Doğu Guta'nın iç kısımlarına kaçmaya çalışan insanlar ile gıda bulmak için pazara giden kişilerin bulunması nedeniyle kalabalık olan pazar yerine yönelik saldırıda en 40 sivil hayatını kaybederken, yüzlerce sivil de yaralandı.

CESETLER KALDIRILAMIYOR

Sivil savunma ekipleri, bombardımanın devam etmesi nedeniyle cesetlerin kaldırılamadığını, yaralılara ulaşılamadığını aktardı.

RUSYA'DAN DESTEK

Gerçekleştirilen katliamın hemen ardından ise, rejimin katliamlarına destek veren Rusya'dan yine İFTİRA VE YALAN HABERLERDEN destekleyici bir açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Suriye'deki ateşkesi izleme merkezinden yapılan açıklamada muhalifler suçlanarak, "Bugün militanlar sivillerin Hammuriye'den çıkışını engellemeye çalıştı. Bir grup terörist keskin nişancı, sivillerin üzerine ateş açtı. Alınan tedbirlerin ardından keskin nişancılar öldürüldü, tahliye işlemleri yeniden başlatıldı" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak : Analizmerkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder