Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

Rusya'ya isyan eden İran ile Esed arasındaki gerginlik artıyor

Okunma: 4106
SURİYE 6 Temmuz 2017 10:10
Videoyu Aç Rusya'ya isyan eden İran ile Esed arasındaki gerginlik artıyor

Rusya’nın talep ve emirlerine isyan eden İranlı milisler ile Esed güçleri arasındaki gerginlik gün geçtikçe artıyor.

Rusya, Suriye'ye girdiği ilk günden bu yana İran ile birçok konuda anlaşamaması sonucunda iki taraf arasında büyük sorunlar yaşandı. Sürekli Rusya'nın emirlerine karşı gelmesi sonucu sorun yaşayan İran, yer yer Esed güçleri ile de gerginliğe sebep olacak sorunlar yaşıyor.

Son gerginliğin sebebi ise Rusya'nın Humus kırsalındaki bazı köylerde bulunan İran'a bağlı milislerden ağır silahları geri çekme talebi oldu. Bölgedeki köylerde bulunan Şii milislerin bir kısmı Rusya'nın bu talebine icabet ederken büyük bir kısmı karşı çıktı.

Yerel halkının Esed'e bağlı Şiilerden oluşan bu köylerde Esed güçleri ile direkt bir şekilde İran'a bağlı Rida Tugayı milisleri arasında gerginlik yaşandı. Rusya'nın emirlerini sahada uygulayan Esed güçleri ise İranlı milislerin bu isyanını kısmen bastırdı.

İran'a bağlı milislerin sürekli ateşkesi ihlal ettiği ve emirlere uymadığı gerekçesi ile Rusya, İran'a bağlı milislerin Suriye genelinde birçok bölgeyi terk etmesini istemişti.

Rusya ile İran arasında yaşanan bu sorunlar yer yer Esed rejimine de yansıyor. Bu sorun ve ihtilaflar bazen silahlı çatışmalara kadar gidiyor.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |