Video Foto Galeri Yazarlar
20.7.2019 - Cumartesi

Sadr milis gücü birliklerinin çoğunu feshetti

Okunma: 1213
IRAK 29 Haziran 2018 10:12
Videoyu Aç Sadr milis gücü birliklerinin çoğunu feshetti

Irak'ta Şii lider Sadr, kendisine bağlı milis gücü 'Barış Tugayları' bünyesinde görev yapan birliklerinin çoğunu feshetme kararı aldı.

KahveKitap

Irak'ta Sadr Hareketi'nin lideri Mukteda es-Sadr, milis gücü Seraya es-Selam (Barış Tugayları) bünyesinde görev yapan birliklerinin çoğunu feshetme kararı aldı.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın genel çıkarları, kurulacak hükümet, ordu ve polisi güçlendirmek için bu adımı attıklarını belirtti.

Seraya es-Selam'ın faaliyetlerinin sadece Bağdat, Samarra ve ülkenin güneyindeki Kerbela'da devam edeceğini, bunların dışındaki birliklerin feshedileceğini aktaran Sadr, mevcut Seraya es-Selam komutanlarının kendisinin danışmanı olduğunu, başka bir görevlerinin bulunmadığını kaydetti.

Seraya es-Selam'ın ülke dışında askeri eylemde bulunması kesinlikle yasak

Seraya es-Selam'a bağlı birliklere IŞİD'le mücadele için hükümetten aldıkları silahları teslim etmeleri yönünde talimat veren Sadr, ülke dışında askeri eylemde bulunmanın kesinlikle yasak olduğunu vurguladı.

Sadr, daha önce de benzer kararlar aldı

Mukteda es-Sadr, dün Seraya es-Selam'ın Basra'daki faaliyetlerini dondurma kararı almış, bu güçlerin Irak'ta "cihat faaliyetleri" dışında başka bir işe karışmasının da yasak olduğunu bildirmişti.

Sadr, daha önce de birkaç kez söz konusu milis gücünün Diyala ve diğer bölgelerdeki faaliyetlerini dondurma kararı almıştı.

Seraya es-Selam'a bağlı birlikler, IŞİD'in saldırılarına karşı 2014'te başkent Bağdat yakınlarındaki Samarra bölgesine yerleşerek, oradaki Şii mezarları korumaya çalışmıştı.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder