Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Şam'dan ABD'ye cevap geldi

Okunma: 3170
SURİYE 27 Haziran 2017 23:32
Videoyu Aç Şam'dan ABD'ye cevap geldi

Şam rejimi ABD'nin, 'Esed kimyasal bir saldırı hazırlığında' iddiasını reddetti.

Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, AP haber ajansına verdiği röportajda, Şam hükümetinin hiçbir zaman kimyasal saldırı düzenlemediğini ve gelecekte de asla düzenlemeyeceğini söyledi.

Haydar, Beyaz Saray'ın Suriye hükümetinin kimyasal saldırı hazırlığında olduğu yönündeki açıklamasının ise BM'de Suriye'ye karşı başlatılacak diplomatik savaşın bir göstergesi olabileceğini belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ‘başka bir kimyasal saldırı düzenlenmesi halinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ve ordusunun büyük bir bedel ödeyeceği' ifadeleri yer almıştı.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Beyaz Saray'dan yapılan bu açıklamaya ilişkin olarak, Suriye hükümetine yöneltilen tehditlerin ‘kabul edilemez' olduğunu belirtmişti.

ABD DAHA ÖNCE SURİYE'Yİ VURMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye hükümetinin 4 Nisan'da Han Şeyhun kasabasında kimyasal saldırı düzenlediği iddialarının ardından Suriye'deki bir hava üssüne füze saldırısı düzenlenmesini emretmişti. ABD donanması 7 Nisan'da Suriye'deki El Şayrat üssüne 49 Tomahawk füzesi fırlatmıştı.

ABD bu saldırı ile Suriye hükümetini ilk kez doğrudan hedef almıştı. ABD'nin füze saldırısının ardından Rusya Suriye'nin hava savunma sistemini güçlendireceğini ve koalisyon güçleri ile hava güvenliğini sağlamak için kurulan iletişim kanallarını dondurma kararı almıştı.

Kaynak : Timeturk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |